Na jaře 2024 organizátoři požádali město Úštěk o pronájem nevyužité plochy v Třebíně pro komunitní sad. Díky podpoře města i sousedů získali krásný pozemek, který postupně proměnili v útulné místo plné radosti a sounáležitosti. Práce začaly v květnu, kdy spolek uspořádal brigádu, při které sekali trávu, hrabali, upravovali vstup a odstranili náletové dřeviny. V létě vznikla pergola s lavičkami, kterou slavnostně otevřeli za účasti starosty. Město také opravilo sakrální památku Křížku u sadu. V červenci spolek uspořádal setkání třebínských žen se zavařováním marmelád, během kt;erého ale také společně vybírali odrůdy ovocných odrůd, které by místní chtěli vysadit. V srpnu následovala akce „Den pro rodinu“ v Konojedech plný her, sportu a divadla. A konečně na podzim vysadili komunitní jabloňový sad. Při výsadbě počasí přálo a díky skvělé atmosféře, buřtguláši, švestkovému koláči i přítomnosti starosty města Úštěk se akce opravdu vydařila. Současně budovali i místo pro setkávání komunity – pergolu.
Díky zapojení dobrovolníků, podpoře města a nadšení celé komunity vytvořili prostor, který bude sloužit lidem a podporovat sousedské vztahy i v dalších letech. Velkou radost mají organizátoři také z navázání silného partnerství s městem Úštěk. Město poskytlo nejen podporu při hledání pozemku pro komunitní sad, ale i finanční dar na uspořádání akce Den pro rodinu, která měla ohlas i v místním Úštěckém zpravodaji. Ukázalo se, jak silný potenciál má sousedská spolupráce, a jak velký zájem má veřejnost o zapojení do dění v obci. Díky tomu se ještě víc zaměřili na budování vztahů, otevřenost a propojování lidí napříč generacemi. Lidé se začali více potkávat, aktivně se zapojovat do společných akcí a vnímat veřejný prostor jako něco, co mohou sami tvořit a zlepšovat. Akce v průběhu roku pomohly propojit generace, odbourat ostych a vytvořit otevřenou, přátelskou atmosféru. Mnozí sousedé se díky projektu poznali blíž, našli společná témata i chuť podílet se na dalších aktivitách.
Do budoucna spolek plánuje revitalizaci jezírka mezi Třebínem a Zeleným. Dalším důležitým úkolem je revitalizace aleje u příjezdové cesty do Třebína. V plánu je odstranění suchých stromů a jejich nahrazení novou výsadbou, která přispěje k estetice i ekologické hodnotě tohoto místa. A chtějí také uspořádat druhý ročník akce Den pro rodinu.
program: Místo, kde žijeme
realizátor: Spolek Modřínka, z.s.
místo: Třebín – Úštěk, Ústecký kraj
období realizace: 05/2024 – 11/2024
projekt byl podpořen částkou 79 600 Kč