Projekty

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.

Během prvního půl roku (květen – říjen, 2022) jsme v programu Z Ukrajiny mezi nás podpořili částkou přes 4,7 milionu korun celkem 139 projektů zaměřených na pomoc nově příchozím z Ukrajiny. Mnoho z těchto iniciativ se zrodilo přirozeně, z urgentní potřeby, která přílivem uprchlíků neplánovaně nastala, a bylo třeba jednat. Občané, spolky i organizace se zapojili do realizace sousedských setkání, společných výletů, kurzů češtiny, benefičních akcí apod. 

Od prosince jsme podpořili částkou bezmála 4,4 milionu korun daších 56 projektů. Tentokrát jsme vybírali projekty, které nás přesvědčily výrazným dopadem v rámci své komunity a udržitelným potenciálem. Jsme rádi, že aktivity v této fázi již často spolu-organizovali samotní uprchlíci. Je skvělé, že se z nich postupně stávají aktivní hráči, kteří získávají pevné místo v naší společnosti. Naše podpora by nebyla možná bez přispění našich štědrých dárců: Seznam.cz, Nadace Kooperativy, Bader Philanthropies, České Spořitelny, a dalších.

V září 2023 proběhla další výzva programu, nově zaměřená i na podporu zvláště zranitelných skupin uprchlíků (např. ukrajinských Romů). Díky Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) a Úřadu pro populaci, uprchlíky a migraci Ministerstva zahraničí USA jsme tak odstartovali realizaci dalším 42 projektům napříč ČR částkou přes 3,2 miliony korun.

Díky spolupráci s firmou Seznam.cz jsme v neveřejné výzvě před Vánoci 2023 podpořili částkou přes 1,6 milionu korun čtyři speciální projekty zaměřené na intenzivní kurzy češtiny pro maminky s dětmi, spojené s hlídáním a profesními konzultacemi.

Na začátku roku 2024 jsme ve speciální výzvě Z Ukrajiny mezi nás: Nová práce v nové zemi podpořili částkou přes 2,2 milionu korun 19 projektů, zaměřených na zvyšování kompetencí uprchlíků pro lepší uplatnění na trhu práce v ČR. 

V létě jsme díky další spolupráci s IOM a za podpory Švýcarské konfederace rozdělili celkem 600 000 korun mezi 13 grantů, zaměřených na letní komunitní aktivity s novými sousedy.

Před Vánoci 2024 jsme již potřetí s naším partnerem IOM a z daru vlády Spojených států amerických podpořili celkem 18 komunitních integračních projektů v celkové výši 1 299 800 korun.

PROJEKTY Z ROKU 2022-4

Dětská jazyková integrační skupina Veverská Bítýška 

V dubnu 2022 se komunitní centrum MC Oříšek aktivně zapojilo do řešení situace s uprchlíky v našem městě. Organizovalo materiální sbírky, které pomohly mnoha rodinám s nejnutnější potřebami, poskytuje prostor a zázemí pro jazykové kurzy. Největší zájem o kurzy byl ze strany rodin, ženám tým pomáhal najít práci, hlídání dětí a zajisti jim umístění ve školách. Některé rodiny se již vrátily zpět na Ukrajinu, jiné hledají vlastní ubytování v lepších podmínkách než v prvotní ubytovně. Děti jsou nyní aktivními účastníky akcí organizovaných MC Oříšek a stávají se pozitivním příkladem při sbližování obou komunit. Pro ně budou probíhat jazykové kurzy stejně jako pokračovací kurzy pro rodiny. Dalšími plánovanými akce jsou sousedská setkávání s různou tématikou: Jablkobraní, Svatomartinský lampionový průvod, Podzimní SWAP, setkání s Mikulášem nebo Společná návštěva knihovny a Zveme Vás na Boršč. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: MC Oříšek z.s. 
místo:  Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj  
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  60 500 Kč  

Sousedské akce v Komunitním prostoru Smíchov 

Cílem sousedských akcí je vytvářet prostor k propojování osob napříč rozdílnými skupinami lidí v bezpečném prostředí a společenství fary a kostela. Církev plánuje propojovat ukrajinskou komunitu s tou místní. Cílem projektu je nalézt a oslovit aktivní jedince z ukrajinské komunity a zapojit je do procesu vytváření aktivit sousedských akcí. Prostřednictvím aktivních jedinců pak lépe oslovovat ukrajinskou komunitu. Sousedské akce organizátoři plánují vždy s konkrétním tématem: přípravy společného jídla, rukodělně-praktická výroba, sport, hudební (či jinak umělecký) program, táboráky, ad. Na akce jsou zvány a hojně se jich účastní také osoby z nepříznivých sociálních podmínek (např. klienti organizace Sananim). 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 5 – Smíchov 
místo:  Praha 5, Hlavní město Praha
období realizace: 11/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou 90 000 Kč  

Společně vaříme a tvoříme pro duši 

Projekt je zasazen do Kutné Hory, kde sídlilo jedno z prvních a největších integračních center pro uprchlíky a které i s ohledem na blízkost Prahy zůstává jedním z míst s vyšší koncentrací uprchlíků z Ukrajiny. Projekt cílí na matky s dětmi z Ukrajiny, které mají zájem se zapojit do místní komunity nebo už se v ní nějakým způsobem angažují. Chce zlepšit jejich sebevědomí a sociální a jazykové dovednosti. Společné vaření je oblíbená aktivita, která se již osvědčila. Arteterapeutické dílny, kterých se účastnily Ukrajinky i Česky společně, pomohly hlubšímu vzájemnému pochopení, když mohly v bezpečném prostředí společně sdílet i silně osobní prožitky. První arteterapeutická setkání probíhala v květnu loňského roku a organizace na ně chce navázat. Proběhnout také hudební dílny a muzikoterapie pro děti. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Via arte, z. s. 
místo:  Kutná Hora, Středočeský kraj  
období realizace: 10/2023 – 03/2023 
projekt byl podpořen částkou 75 000 Kč  

Pomáháme zranitelným skupinám 

Spolek se zaměřil zejména na pomoc romským matkám s dětmi, kterým se nedostalo stejné dočasné ochrany jako ostatním, kteří přespávali venku a na nádražích v katastrofálních podmínkách. Nyní pokračují v dobrovolnické práci v rodinách, v doučování ukrajinských dětí, asistenci v komunikaci s úřady či komunitních workshopech k lepší adaptaci. Ve své práci dle svých možností pokračují, jsou navázané dobré vztahy i důvěra v rodinách.  Na základě poptávky z komunity chtějí v dalším školním roce podpořit vyšší počet dětí v doučování českého jazyka, protože doučování na školách není pro tyto děti dostatečně pokryté. Jazyková bariéra limituje i rodiče v pomoci s učivem dětí. Organizace chce také pokračovat v komunitních workshopech a podpořit tak v blízkém okolí bezproblémové soužití. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Romani hub, z.s.    
místo:  Brno, Jihomoravský kraj  
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou 98 500 Kč  

Komunitní akce podporující sociální začleňování osob z Ukrajiny v Praze 

Organizace Identity Praha, z.s. vznikla v roce 2016 na základě iniciativy několika členů romské komunity. Od léta 2023 provozuje komunitní klubovnu na Královských Vinohradech, která byla založena z iniciativy uprchlíků z Ukrajiny, které zapojila do svého týmu. V těchto prostorách nyní probíhají zejména aktivity pro děti uprchlíků z Ukrajiny, vedené lektory z této komunity, i dobrovolníky z romské komunity. V rámci projektu v komunitní klubovně proběhnou komunitní setkání, vzdělávací workshopy, volnočasové aktivity, bude zde probíhat doučování a podpora výuky českého jazyka pro děti. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Identity Prague, z.s 
místo:  Praha, Hlavní město Praha
období realizace: 1/2024 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  98 500 Kč  

Tradice je tradice 

Projekt je zaměřen na propojení kultur, tradic, poznání se navzájem a současně zachování tradičních aktivit. V plánu jsou sousedské aktivity, které jsou určeny široké veřejnosti. Současně proběhnou řemeslné dílny pro muže i ženy, kde se díky workshopu naučí o tradicích, pracovat s nástroji a současně se vzájemně obohatí. Bude připravena také módní přehlídka, kterou připraví sami účastníci řemeslných dílen a výlet za poznáním světa modrotisku. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Kristýna Kouřilová
místo:  Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj  
období realizace: 12/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  60 000 Kč  

S Ukrajinci v Brně 

Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy je nezisková organizace, která si klade za cíl přispívat k pozitivním vztahům mezi Ukrajinci, Čechy a dalšími národnostmi žijícími na Jižní Moravě. V loňském roce spolek založil Ukrajinské centrum v Brně, podporované Magistrátem města Brna. Centrum vytváří platformu pro spolupráci mezi organizacemi pomáhajícími ukrajinským uprchlíkům v Brně a na jižní Moravě. Projekt chce propojit ukrajinskou komunitu a českou společnost prostřednictvím pořádání kulturních a vzdělávacích aktivit jako otevřené lekce pro veřejnost na téma ukrajinských dějin a tradic, kulinární workshopy pro veřejnost a zájmové kluby. Proběhnou například lekce „Rok ukrajinských tradicí“ a „Společné dějiny České republiky a Ukrajiny“, zájmový klub deskových her či mezinárodní fotbalový turnaj amatérů, kulinární workshop, filmový, literární a ženský zájmový klub a klub deskových her.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, z.s. 
místo:  Brno, Jihomoravský kraj  
období realizace: 10/2023 – 03/2024 
projekt byl podpořen částkou  99 960 Kč  

Udesign 

Cílem je vytvořit ukrajinským dětem bezpečné prostředí pro přemýšlení, ujasňování myšlenek a emocí a introspekci. Prostřednictvím workshopů, návštěv a exkurzí se děti dozvědí více o novém prostředí a místní kultuře a setkají se s lidmi z různých komunit – českými i zahraničními odborníky. Udesign se tak stal platformou pro lidi z oblasti designu, kteří se prostřednictvím vzdělávacího procesu propojují s Ukrajinci navzájem. V aktivitách chce tým pokračovat a vytvořit nové kurzy. Nový program se zaměří na to, aby studenti poznávali nové části Prahy a učili se o způsobech, jak je lze zlepšit pomocí urbanistického designu – případně navrhli vlastní projekt pro vybranou lokalitu. Tím se posílí integrace studentů a jejich vztah k novému prostředí. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Global Shapers Česká republika z.s. 
místo: Praha 1, Hlavní město Praha
období realizace: 10/2023 – 12/2023 
projekt byl podpořen částkou 70 000 Kč  

Společná setkávání a tvoření v TULIPANu 

Spolek již na liberecku realizoval kurzy češtiny a počítačové gramotnosti a také volnočasové aktivity (jóga, aerobic), které zajišťovali lektoři ukrajinské národnosti. V zapojování ukrajinských příchozích do komunity chtějí pokračovat i nadále, kromě kurzů českého jazyka budou probíhat volnočasové aktivity a různé workshopy – multikulturní setkání, se zamyšlením nad kulturními odlišnostmi – datum oslav, zvyky, jídlo, tradice jako Vánoce, Velikonoce, český masopust a ukrajinská maslenica či tradiční rukodělné činnosti. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Sdružení TULIPAN, z.s. 
místo: Liberec, Liberecký kraj   
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  50 000 Kč  

Ve Vodňanech hezky česky 

Vizí knihovny ve Vodňanem je, že knihovna by měla být centrem komunity a jejího života ve městě. Proběhla tu přestavba dvorku participativním způsobem, ukrajinští příchozí zde společně zorganizovali kurzy českého jazyka, probíhá program Knihovníček – S knihou hravě pro dospělé, pod vedením jedné ze čtenářek. Projekt umožní stávajícím a případně i novým kurzistům pokračovat ve výuce českého jazyka, chce zapojit ukrajinské obyvatele do volnočasového programu Knihovníček – S knihou hravě pro dospělé a etablovat nové registrované čtenáře z řad kurzistů. Těmto čtenářům chce knihovna nabídnout roční registraci zdarma. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Knihovna Gelasta Vodňanského 
místo:  Vodňany, Jihočeský kraj  
období realizace: 10/2023- 03/2024 
projekt byl podpořen částkou  25 600 Kč  

Klub pro ženy «Harmonie» 

V loňském roce iniciovaly ukrajinské ženy projekt Klub pro ženy.  Dobrovolnické centrum je jeho administrativním zázemím. V rámci projektu se uskutečnily mistrovské kurzy, práce s psychologem, umělcem, společné vaření, výlety, exkurze, organizace a účast na akce pro české a ukrajinské děti “Barvy dětství”. Nyní tým plánuje uspořádat školení zaměřená na teambuilding, setkání s psychologem, workshopy pro české a ukrajinské ženy: společné vaření, modelování z hlíny, kreslení, výroba suvenýrů, či společné pikniky s hrami. Proběhnou exkurze do měst Praha, Teplice, Drážďany, výlet do lázeňského hotelu Beethoven Teplice k termálním pramenům a návštěvy muzeí a divadel.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Dobrovolnické centrum, z.s. 
místo:  Ústí nad Labem, Ústecký kraj  
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  95 000 Kč  

Česko – náš domov 2024 

Projekt navazuje na předchozí aktivity v loňském roce, které se díky velkému zájmu ukrajinských příchozích rozšířily, mnoho z nich vymýšlí účastníci samotní. A tak mimo výuku českého jazyka, hudební klub pro děti z prvního stupně, divadelní klub pro žáky 8. třídy, pěvecký sbor s hudebním večerem pro veřejnost s kulturním programem, v projektu přibydou ještě workshopy s ukrajinskými pedagožkami z řad migrantů pro učitele, družináře, pedagogy volného času i širší veřejnost o odlišných výukových metodách, přístupech a obsahu učiva na ukrajinských školách. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Náboženská obec Církve československé husitské v Praze 10 – Vršovice 
místo: Praha 10, Hlavní město Praha
období realizace: 11/2023 – 2/2024 
projekt byl podpořen částkou  99 814 Kč  

Společně s jógou v Olomouci 

Skupinová cvičení jógy již probíhala zdarma od dubna 2022 do července 2023 v rodinném centru v centru Olomouce. Hodiny jógy se staly místem nejen pro fyzicky trénink a i setkávání s přáteli, místem sdílení informací o zajímavých pracovních nebo studijních příležitostech, nových kurzech a místních akcích. O pokračování lekcí je velký zájem. Budou probíhat pravidelná cvičení na dvou dostupných místech Olomouce – volí se různá místa města i čas, aby byly lépe dostupné pro rodiny, ale i pro pracující ženy, z důvodu práce. V rámci projektu proběhnou i delší setkání zaměřené na hlubší naladění skupiny, propojení a sdílení, na pohybové aktivity, ale taky na vzájemné poznávání, hlubší propojení skupiny, která pak lépe funguje i v rámci pravidelné činnosti (tzv.retreaty). 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Rodinné centrum Heřmánek 
místo:  Olomouc, Olomoucký kraj  
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  90 000 Kč  

Další rok na společné cestě 

Po začátku války na Ukrajině knihovna nabídla uprchlíkům možnost strávit v knihovně čas a využít místní PC a internet, předávala informace a kontakty, registraci poskytovala zdarma a postupně doplňuje fond o literaturu v ukrajinštině. Kurzy češtiny pro příchozí z Ukrajiny v knihovně nabízí ve spolupráci s dobrovolníky, k tomu nabízí i možnost hlídání dětí, probíhaly zde příměstské tábory pro děti a doučování. Knihovna chce dále nabízet kurzy českého jazyka a víkendové intenzivní kurzy pro pokročilé studenty zaměřené na přípravu na zkoušky. Kromě výuky chce nabídnout akce, kde se uprchlíci setkají s místními lidmi při činnosti, která je spojuje a nevyžaduje pokročilou znalost češtiny (hlasová dílna, dílny ručních prací). Uprchlíkům a jejich přátelům z místní komunity dobrovolníků zorganizuje poznávací výlety po městě Tábor, jeho okolí a také do míst, která jsou důležitá pro české dějiny a kulturu.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Městská knihovna Tábor 
místo:  Tábor, Jihočeský kraj  
období realizace: 10/2023 – 3/2024 
projekt byl podpořen částkou  82 350 Kč  

Lépe si rozumět 

Hlavním cílem je pomoci ukrajinským ženám zvládnout komunikaci v češtině do té míry, aby byly schopné uplatnit se na trhu práce v oboru, který vystudovaly a ve kterém na Ukrajině před příchodem do České republiky pracovaly, již úspěšně složily zkoušku z češtiny na úrovni A2, většině z nich se podařilo nostrifikovat své vysokoškolské vzdělání. Projekt je chceme je podporovat dál. Budou probíhat kurzy češtiny i nadále a plánují společné návštěvy dalších kulturně/historicky zajímavých pražských míst (Muzeum Bedřicha Smetany, Zámecký areál Ctěnice, České muzeum hudby) i návštěvy činoherních představení v pražských divadlech. 

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor:  Ivana Švejdová 
místo:  Praha 8,  Hlavní město Praha
období realizace: 10/2023 – 01/2024 
projekt byl podpořen částkou  23 619 Kč