Podpořené projekty

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.

PROJEKTY Z ROKU 2024

PROJEKTY Z ROKU 2023

Farní zahradu v Chodově oživí prvky pro zábavné vzdělávání dětí i komunitní pěstování 

Miloslava Hamplová a Petra Derflerová, obě zaměstnankyně České spořitelny, chtějí ve spolupráci se zástupci církve a města obnovit postarší farní zahradu, která již řadu let slouží veřejnosti k setkávání i odpočinku. V zahradě chtějí provést úpravy tak, aby pobyt zde byl pro všechny příjemnější. Na zahradu hojně chodí i místní školky, školy a družiny, proto zde chtějí instalovat i zábavně enviromentální prvky – hmyzí hotel, pítko pro ptáky, budky, a také několik vyvýšených záhonů pro moderní komunitní pěstování. Všichni máme zájem o vytvoření příjemného místa pro setkávání místních lidí všech generací v atmosféře zeleně, v centru města a zároveň poskytujícího soukromí pro probíhající akce. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Miloslava Hamplová 
místo: Chodov, Karlovarský kraj 
období realizace: 7/2023 – 10/2023 
projekt byl podpořen částkou 100 000,- Kč  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Nová část Rychnova ožívá 

Iva Neupauerová se nedávno s rodinou přestěhovala do nově postaveného domu ve čtvrti, která celá vznikla relativně nově. Je zde tedy anonymní prostředí, ve kterém se sousedé navzájem neznají a nestýkají… Spolu s několika dalšími sousedy chce uspořádat několik akcí, díky nimž by se sousedé mohli setkat a navzájem poznat. Cílem je tedy sousedy propojit, začít se setkávat a díky tomu pomoci vytvořit komunitu, která bude také řešit například budoucnost naší čtvrti a možnosti zlepšení. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Iva Neupauerová 
místo: Rychnov nad Kněžnou, Královehradecký kraj 
období realizace: 10/2023 – 7/2024 
projekt byl podpořen částkou 15 000 Kč 

Půlnoční Rybovka v Tuchoměřicích 

Na štědrovečerní bohoslužbě roku 2023 se plným tuchoměřickým kostelem rozezněla Rybova mše vánoční v podání
sousedského sboru a orchestru pod vedením Jany Vörösové. Krásná barokní hudba v barokním kostele spojila světy
hudebníků a posluchačů, pravidelných návštěvníku bohoslužeb i těch, kteří se přišli potěšit právě na Vánoce. Z kůru zněly
hlasy sousedů a vzniklo živé společenství, které připomnělo, co je pro lidi důležité. Výkony amatérských zpěváků doplnili
výborní hudebníci.

 program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Tušení, z.s. 
místo: Tuchoměřice, Středočeský kraj 
období realizace: 10/2023 – 12/2023 
projekt byl podpořen zdvojnásobením dárcovské kampaně až do výše 20 000 Kč 

V centru Prahy sousedé zkrášlují okolí schodů 

Sousedé z Prahy 2 uspořádali na jaře komunitní sázecí akci a vysadili trvalkové záhony v prostorech historického schodiště, které navazují na stávající výsadbu keřů. Na dolní ploše došlo k odstranění příliš invazivního pámelníku a dosadbu spíše světlomilných trvalek. V horní ploše byly vysázeny trvalky jak světlomilné tak stínomilné, které byly umístěny pod stromy. Na třetí ploše, která je zasypána vrstvou štěrku, byly vysazeny sukulenty. Dolní a horní plocha byla pokryta vrstvou mulčovací kůry, u třetí plochy díky pokrytí štěrku mulč nebyl třeba. Nezanedbatelnou část tvořila práce na ohrazení ploch kvůli eliminaci psích výkalů a obecně zamezení vstupu psů. Byla použita kombinace dřevěných kůlů a lana. U horní plochy pak byla vytvořena lavička, která je již hojně využívána kolemjdoucími.

Vzniklo tak hezké místo, které se daří udržovat. Bude pravda potřeba opětovná dosadba v některých částech, ale celkově nyní schodiště vypadá pěkně a reakce kolemjdoucích jsou pozitivní. Místní se zároveň seznámili s novými lidmi, kteří mají zájem se podílet na údržbě. Do budoucna také plánují vybudovat podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody ze střech činžáků, kterou by mohli používat na zalévání. Dále se podařilo navázat spolupráci s organizací PRAHO! project, která se podílela a bude podílet na uměleckém zkrášlení místa – např. ozdobí nevzhledný betonový sokl nebo napíše větu k zamyšlení na lavičce. A spolek by se rád angažoval i v úpravě blízkého veřejného prostoru, jehož součástí je nefunkční historická pumpa.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Martin Štich 
místo: Hlavní město Praha 
období realizace: 11/2023 – 5/2024 
projekt byl podpořen částkou 19 700 Kč 

Obyvatelé Bořetic si vysadili větrolam 

Obyvatele nové části Bořetic „Panské“ trápil vítr a prašnost z okolních polí. Spolek Přepínáme s podporou obce a aktivních občanů vysadil řadu stromů –  celkem 23 vzrostlých listnatých stromů, která oddělí zastavěnou část od otevřené krajiny. Ještě před výsadbou spolek uspořádal sousedskou slavnost, aby oznámili záměr vysadit větrolam a vybrat část peněz formou sbírky. Slavnost měla obrovský úspěch a stejně pak samotná výsadba. Byly to první příležitosti pro nové obyvatele, aby se setkali spolu navzájem a se starousedlíky. Toto setkání bylo krokem k lepšímu poznání a porozumění mezi obyvateli obou částí obce. Projekt „Větrolam Panské“ přispěl k vytvoření příjemnějšího a ekologičtějšího prostředí pro všechny obyvatele nově vzniklé čtvrti, a akce také posílila komunitního ducha a aktivní zapojení obyvatel do péče o své okolí. Obyvatelé Panského mají k větrolamu velmi hezký vztah, chodí sem na procházky s dětmi, nebo se sousedy stromy zalévat. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Přepínáme, z. s. 
místo: Bořetice, Jihomoravský kraj 
období realizace: 10/2023 – 10/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Sbor hasičů Loděnice oslavil výročí 100 let výsadbou větrolamu 

Sbor hasičů Loděnice v rámci svých 100 let založení oživil dětské hřiště na kraji vesnice. S pomocí místních občanů vysázeli stromy a keře v okolí dětského hřiště a zamezili tím výrazným povětrnostním vlivům, které nyní hřiště trápí. Jedná se o místo s altánkem a ohništěm, kde kromě běžného dětského hřiště bývají pořádány různé akce spolků v obci. V současné době zde probíhají akce jako pálení čarodějnic, smažení vajec nebo drakiáda. Hasiči chtějí touto aktivitou opět vrátit děti a rodiče na hřiště, zlepšit podmínky pro realizovaná sousedská setkávání a zpříjemnit krajinný ráz obce. Na akci přišla i řada dětí, které měly možnost podílet se na rozvoji svého hřiště a bylo vidět, že se jim to líbí. Při sázení také bylo vidět, že se lidé seznamují a povídají. Díky projektu tak hasiči podpořili vzájemné seznámení nových sousedů a aspoň o kousíček zlepšili vztahy v obci. Mezi vysázenými stromy byly třešně, jabloně, švestka, ryngle, a z keřů pak lísky, kanadské borůvky, hlohy, trnky či dříny. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Loděnice 
místo: Holasovice – Loděnice, Moravskoslezský kraj 
období realizace: 10/2023 – 11/2023 
projekt byl podpořen částkou 19 500 Kč 

Krajinářská architektka připravila pro sousedy přednášku a diskuzi 

Kristýna Cmíralová je krajinářskou architektkou a čerstvou obyvatelkou Ivančic. Chtěla v Ivančicích uspořádat veřejnou přednášku a diskuzi k tématu komplexního přístupu plánování. Cílem bylo ukázat pozitivní příklady, zasít pomyslné semínko, tak aby vedení města i občané začali více přemýšlet nad kvalitou veřejného prostoru a krajiny.

Před samotnou organizací přednáškového večera proběhla participativní výsadba cibulovin, která pomohla rozšířit povědomí o akci. ​ Sešlo se asi 40 lidí i s dětmi a vysadili celkem 1000 ks drobných zplaňujících cibulovin. Následoval přednáškový a diskusní večer, kde vystoupila městská architektka Zdeňka Vydrová a odbornice na modrozelenou infrastrukturu Kateřina Waldhauser. Účast na přednášce překonala očekávání – přestože starosta i místostarosta očekávali velmi nízkou účast, kapacitu sálu se podařilo naplnit, a naopak bylo potřeba přidat dalších 20 židlí, protože celkem přišlo asi 80 lidí!  

Projekt měl výrazný dopad na místní komunitu. Diskuze otevřela otázky koncepčního plánování města a vedla ke vzniku komise životního prostředí, do které byla přizvána i organizátorka projektu. Město nyní uvažuje také o vypsání pozice městského architekta. Dalším výsledkem projektu bylo posílení vztahů mezi obyvateli, zvýšený zájem o problematiku veřejného prostoru a architektury a také lepší komunikace mezi veřejností a vedením města. Místní už také plánují další projekty – chtějí například uspořádat komentovanou prohlídku o architektuře nebo vysadit remízek.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Kristýna Cmíralová 
místo: Ivančice, Jihomoravský kraj 
období realizace: 10/2023 – 10/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Stan pro naše sousedské akce 

Obec Sobětuchy, která sousedí s Chrudimí, se dynamicky rozrůstá, blízkost města láká k další výstavbě. V minulosti se proto jen obtížně dařilo sousedy spojovat. Nyní se díky sboru dobrovolných hasičů začíná dařit spojovat nově příchozí se starousedlíky. Pravidelně pořádají sousedské společenské akce – jarní sousedské setkání, pouť, posvícení, podzimní sousedské setkání a v neposlední řadě komunitní výsadby. Všechny tyto akce se odehrávají zcela nebo z části pod širým nebem a mnohokrát je negativně ovlivnilo počasí (déšť či prudké slunce). Ve snaze alespoň z části počasí eliminovat, se rozhodli pro nákup stanů, které by poskytly těmto akcím tolik potřebné zázemí. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Sobětuchy 
místo: Sobětuchy, Pardubický kraj 
období realizace: 5/2023 – 9/2024
projekt byl podpořen založením kampaně na Darujme.cz a zdvojnásobením výtěžku až do výše 20 000 Kč 

V Chomoutově ožila historie 

Spolek Plevel, ve spolupráci s dobrovolníky ze spolku Los Vesinos, sesbíral od občanů příběhy a fotografie k příběhu budovy staré školy, utřídil je a odprezentoval formou výstavy s komentovanou prohlídkou. Umožnil tak chomoutovským občanům zapojit se do dění, sdílet a dozvědět se zajímavosti o historii místa, kde žijí, poznat se díky tomu lépe mezi sebou. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Plevel, z.s. 
místo: Olomouc – Chomoutov, Olomoucký kraj 
období realizace: 11/2023 – 10/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

V Zadním Mostku vyčistili historickou vodní nádrž a upravili okolí

Lucie Dlabolová se sousedy ze spolku Jasan vespolek vyčistili obecní historickou vodní nádrž v Zadním Mostku a zkulturnili její okolí. Tím, že umístili na pozemek lavičky a osázeli okolí kulturními dřevinami, přeměnili opuštěné místo v klidovou oázu pro místní obyvatele. Vzniklo krásné místo pro sousedská setkávání, kde mohou pořádat společné pikniky a grilování, případně se sejít a zpívat táborové písně. Projekt také probudil širší zájem o místní historii a podporu ze strany vedení obce, které přispělo mechanizací. Spolek navázal kontakt s okolními komunitami a inspiroval plány na další společné projekty, což posílilo soudržnost celé komunity.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Jasan vespolek, z.s. 
místo: Mostek, Královehradecký kraj 
období realizace: 9/2023 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Místní v Čímicích zkrášlili svou náves 

Cílem projektu “Krásná náves” bylo především to, aby náves v malé šumavské vesnici Čímice byla opravdu krásná. Pusté travnaté místo rozkvetlo, na jaře kvetou tulipány a narcisy, v létě hortenzie, marulka a šalvěj, prostor oddělily od silnice platany a pámelník. Pro projekt se podařilo získat místní zastupitelstvo (které přispělo finančně i organizačně), stejně jako řadu obyvatel vesnice. S výběrem rostlin a jejich sázením pomohl odborník na městskou zeleň, samotného sázení a péče o rostliny se účastnilo několik místních žen a muži důchodci. Podařilo se dát dohromady partu lidí, díky kterým šlo sázení jako na drátku – muži přijeli s traktory a bagry, ženy přišly s motyčkami a rýči. Během akce bylo veselo, u chlebíčků a kafe se hezky povídalo.

Náves se hned také stala se tématem hovorů – že zrovna kvete moc hezky nebo proč teď zrovna kvete málo. Úspěch projektu inspiroval k dalším aktivitám – pod vysazenou lípu dala obec stůl a lavice, jedna z místních žen pečuje o to, aby na stole byla neustále váza s květinami, a díky aktivnímu místnímu muži došlo také k rekultivaci obecního rybníku.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Hana Čápová 
místo: Čímice, Plzeňský kraj 
období realizace: 8/2023 – 5/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Ve Stříbrnicích místní vysadili jedlé kaštany a ovocné stromy 

Martin Hroch miluje stromy a rozhodl se zorganizovat výsadbu na nevyužitých pozemcích v okolí obce. Místní zvolili pro výsadbu zajímavý druh – jedlé kaštany. Z kaštanů totiž pečou vynikající cheesecaky! Kromě kaštanů ale vysadili také ořešáky, třešně, višně a hrušně. Vysázeli celkem 19 stromů. Všechny stromky byly opatřeny lesnickým pletivem (většinou samonosné, větší exempláře obdržely také kůly). Pro kaštanovníky přidávali mykorrhizní houby a pro ostatní druhy kamennou moučku. Všechny stromky také dostaly dávku obohaceného dřevěného uhlí a silnou vrstvu štěpky jako mulče. Až stromy vyrostou, zlepší se mikroklima, vodní režim celého prostoru a zároveň to všem přinese pocit dobře odvedené práce a možnost samosběru. Kromě výsadby chtějí místní tyto pozemky také jako pastviny, kde se budou udržitelným způsobem pást koně.   

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Martin Hroch 
místo: Stříbrnice, Zlínský kraj 
období realizace: 10/2023 – 12/2023
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Sázení ve Svídnici místní spojili s plánováním hřiště 

Obec Svídnice dlouhodobě postrádá komunitní prostor, o který je přitom velký zájem z řad místních obyvatel. Starosta obce Jan Štefanides zároveň chtěl místní zapojit do rozhodovacích procesů. Uspořádal proto komunitní výsadbu stromů na pozemku budoucího dětského hřiště, které bude sloužit k pravidelnému setkávání místních obyvatel a návštěvníků obce z širokého okolí. Výsadba stromů byla stmelovací akcí komunity, ale zároveň také plánovacím setkáním, při kterém se veřejnost zapojila do rozhodování a plánování vzhledu a rozložení budoucích herních a relaxačních prvků. Místní vysadili 8 vzrostlých stromů a proběhla diskuse s místními občany. Do výsadby se zapojili rodiny s dětmi, starší spoluobčané i členové místního SDH. Následná diskuze byla velice přínosná a díky tomu bude obec schopna lépe zohlednit požadavky místních obyvatel.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Obec Svídnice 
místo: Svídnice, Královéhradecký kraj 
období realizace: 10/2023 – 11/2023 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Litvínovský Koldům dále ožívá 

Díky grantu mohl Luděk Sec s pomocí dalších zrealizovat od léta hned 5 akcí na které dohromady dorazilo stovky lidí. Uskutečnilo se: 1. druhý ročník úklidu okolí Koldomu, při kterém se nasbíralo okolo 90 kg.
2. Běh do schodů – cílem je podpořit myšlenku, že i běh do schodů může být zábava a zdolat 264 schodů navíc zajímavá výzva pro celou rodinu.
3. Lampionový průvod, který byl zahájen samotnou výrobou lampionů.
4. Křest Knihobudky
5. Mikulášská nadílka

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Luděk Sec 
místo: Litvínov, Ústecký kraj 
období realizace: 9/2023 – 12/2023 
projekt byl podpořen částkou 15 000 Kč 

 


 

V Drahelčicích ozelenili nevyužívaný pozemek 

Spolek Příroda pro Drahelčice chtěl na nevyužívaném pozemku v obci společně se sousedy vytvořit malý park. Místní do projektu vtáhli nejen při samotné výsadbě, ale už předem. Nejdříve vyhlásili soutěž, ve které občané mohli vymýšlet výslednou podobu tohoto místa. V říjnu pak proběhlo sázení – vysázelo se 15 stromů různých druhů a 400 habrů podél celého parku. Akce proběhla za podpory obce Drahelčice a na pomoc se sázením dorazilo spoustu občanů obce. Organizátoři jsou hrdí především na skvělou spolupráci s místními dobrovolníky. Rozšiřuje se komunita, které na veřejném prostoru záleží, prohlubují se sousedské vztahy a propojují se starousedlíci s novými obyvateli. Lidé mají hlad po setkávání a toto je jedna z akcí v obci, která k tomu pozitivně přispěla.

program: Místo, kde žijeme  
realizátor: Příroda pro Drahelčice, o. p. s. 
místo: Drahelčice, Středočeský kraj 
období realizace: 07/2023 – 11/2023 
projekt byl podpořen částkou 90 000 Kč