Podpořené projekty

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.

PROJEKTY Z ROKU 2023

Kulturně komunitní program propojí sousedství v Drozdově 

Spolek Loco:motion působí v Drozdově pátým rokem a vedle kulturních a vzdělávacích aktivit se soustředí také na podporu místní komunity a sousedského života. Obnovil místní ochotnickou divadelní tradici, pořádá sousedské swapy, zapojuje se do tradičních událostí jako jsou Masopust nebo Dušičky, poskytuje místním lidem prostor k přednáškám nebo koncertním vystoupením, jednou ročně pořádá sousedský festival a celoročně nabízí pohybové dílny pro děti a rodiče. Do aktivit zapojuje místní dobrovolníky, a to ve fázi příprav i realizace, snaží se také o síťování místních spolků, iniciativ a jednotlivců formou networkingových setkání. V následujícím roce plánují uspořádat také přednášku s environmentální tématikou a výstavu mapující historii místního ochotnického spolku Mošna. Spolek dlouhodobě usiluje o rozvoj místní komunity, a to tak, aby se lidi mohli zapojit a nabídnout svoje schopnosti, aktivně se realizovat v umělecké a kulturní oblasti, nebo se účastnit společných akcí. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Loco:Motion, z.s. 
místo: Drozdov, Středočeský kraj 
období realizace: 08/2024 – 08/2025 
projekt byl podpořen částkou: 50 000 Kč 

Jablonec ožije kulturními a sportovními akcemi 

Akademie romského talentu se zaměřuje na motivaci dětí a mladých lidí k účasti na volnočasových aktivitách, jako je tanec, zpěv, sport a vzdělávání, a podporuje jejich osobní rozvoj. Do svých aktivit se snaží aktivně zapojit také rodiče. Každoročně pořádá akce pro širokou veřejnost v městském parku spojené s průvodem městem, aby propojila místní komunitu a podpořila lepší vztahy a vazby v sousedství. V rámci grantu plánuje uspořádat čtyři akce pro veřejnost — dvě z nich, Halloweenský průvod s maskami a Mikulášský průvod s čerty, se budou konat v městském parku v centru města a mají oslovit širší veřejnost, především rodiny s dětmi; další dvě akce, Hip hop rap show a fotbalový turnaj, budou přístupné veřejnosti a mají rovněž podpořit a motivovat talentované mladé Romy a Romky. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Akademie romského talentu z.s. 
místo: Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj 
období realizace: 10/2024 – 12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 40 000 Kč 

Pojďme společně zasadit stromy za rodinu 

Spolek ochránců přírody působí hlavně v obci Charvatce, která je v tuto chvíli velmi rozdělena na menší komunity. Místní se proto hodně uzavřeli na svých zahradách a cílem spolku je tyto komunity opět propojit. Rádi by aktivitou “Pojďme společně zasadit stromy za rodinu” podpořili nejen přírodu, která v této obci chybí, ale zároveň vyzvali všechny občany, aby se do sázení zapojili. Plánují, že místní rodiny si zasadí “svůj” ovocný strom, kde bude pro ně vytvořena cedulka “Rodina Novákova – jabloň 2024”. Hlavní náplň projektu změnit úhel pohledu na přírodu a nastartovat lidi ze zahrad ke společné aktivitě. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Český svaz ochránců přírody Charvatce 
místo: Charvatce, Středočeský kraj  
období realizace: 9/2024 – 9/2025 
projekt byl podpořen částkou 54 000 Kč 

V Ústí nad Labem se rozšíří místní komunitní centrum 

Projekt spolku Mongaguá z Ústí nad Labem si klade za cíl rozšířit a zlepšit zázemí komunitního prostoru, který slouží především dětem a mládeži v městské části Krásné Březno. Reaguje tak na absenci míst, kde by se mohly děti a mladí lidé bezpečně setkávat, vzdělávat a rozvíjet své dovednosti prostřednictvím sportu, kultury a dalších aktivit. Hlavní náplní projektu je vybavení konferenční a hudební místnosti, čímž se vytvoří prostor pro workshopy, semináře, hudební lekce a další činnosti zaměřené na osobní rozvoj. Zřízení těchto místností má za cíl nejen poskytnout mládeži zázemí pro mimoškolní vzdělávací aktivity, ale také podpořit jejich kreativitu a schopnost týmové spolupráce. Komunitní centrum hraje zásadní roli v integraci mladých lidí, kteří často nemají jiné možnosti, jak smysluplně trávit svůj volný čas. Projekt navazuje na dosavadní úspěchy Mongaguá, které zahrnují například boxerský klub, hudební studio a kulturní aktivity pro děti i dospělé. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Mongaguá Ústí nad Labem z.s. 
místo: Ústí nad Labem, Ústecký kraj 
období realizace: 9/2024–12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 90 000 Kč 

Zářijové neděle v Divočině s komunitním pečením a workshopy 

Každý z nás vidí svět trochu jinak, ale jsou věci, které nás spojují – například vůně čerstvě upečeného chleba. Projekt Pečením blíž k sobě je událostí, kde se setkávají všechny generace – starousedlíci, nově příchozí i cizinci, kteří dobrovolničí v rámci programu ESS. 
V rámci programu „Pečením blíž k sobě“ pořádají v ekocentru Divočina každou zářijovou neděli komunitní pečení ve venkovní peci a kreativní workshopy pro děti s inspirativními lektory. Zatímco rodiče si mohou vychutnat chvíli klidu v nové kavárně, kde podávají skvělou kávu od mexických indiánů a lahodný čokoládový dort. 
Zářijové neděle budou nízkoprahové a dostupné pro všechny, včetně lidí z nižších sociálních vrstev. Proto žádají o podporu, kterou využijí na pokrytí nákladů na lektory workshopů. Pokud vyberou více, v období Adventu plánují další pečení s spojené s vánočními dílničkami, na které zbytek prostředků využijí. V případě, že vyberou překvapivě vysokou částku, dokončí sociální zařízení pro větší komfort návštěvníků ekocentra. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Talk and Enjoy, z.s. 
místo: Malešov u Kutné Hory, Středočeský kraj 
období realizace: 9/2024– 9/2025 
projekt byl podpořen částkou: projekt byl podpořen založením kampaně na Darujme.cz a zdvojnásobením výtěžku až do výše 20 000 Kč 

Festival Zlobení 

Spolek Na kraji kraje chce uspořádat benefiční akci na obnovu a rekonstrukci věžních hodin v kostele sv. Václava v Krásném. Akce bude započata audiovizuálním uměleckým performance v kostele a bude pokračovat oslavu spojenou s malou poutí, veselicí a sportovním utkáním. Druhý den by měla následovat slavnostní mše v kostele. Členové spolku a jejich přátelé chtějí touto akcí vnést do zapomenutého koutu Žďárských vrchů nové kulturní podněty, přilákat návštěvníky z měst a zároveň více zapojit místní, pro které je společné setkávání stále vzácnější. Dlouhodobou motivační vizí spolku je propojování různých „světů“. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Kamila Krbcová 
místo: Praha 5, Hlavní město Praha 
období realizace: 6/2024–7/2024 
projekt byl podpořen částkou: projekt byl podpořen založením kampaně na Darujme.cz a zdvojnásobením výtěžku až do výše 20 000 Kč 

Místní komunita rozhýbe staré kostelní hodiny 

Hana Jelínková chce uspořádat benefiční akci na obnovu a rekonstrukci věžních hodin v kostele sv. Václava v Krásném. Akce bude započata audiovizuálním uměleckým performance v kostele a bude pokračovat oslavu spojenou s malou poutí, veselicí a sportovním utkáním. Druhý den by měla následovat slavnostní mše v kostele. Hana Jelínková a její přátelé chtějí touto akcí vnést do zapomenutého koutu Žďárských vrchů nové kulturní podněty, přilákat návštěvníky z měst a zároveň více zapojit místní, pro které je společné setkávání stále vzácnější.  

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Hana Jelínková 
místo: Krásné, Kraj Vysočina 
období realizace: 9/2024–12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 10 000 Kč 

V Jinonicích se komunitně obnoví umělecká instalace s důležitým obsahem 

V dubnu roku 2024 realizovala nezisková organizace PRAHO! project výtvarné umělecké dílo s interaktivním přesahem v pražských Jinonicích. Umělecká instalace „We Should Have a Talk“ revitalizovala podchody pod ulicemi V Zářezu a Radlická. Dílo, které se soustředilo především na téma genderové rovnosti a emancipace pokládá mnoho otázek kolemjdoucím, ale zároveň také představuje celou škálu výpovědí a životních příběhů, které se podařilo od pražské společnosti nasbírat. Do realizace se zapojilo mnoho odborných institucí (Konsent, Amnesty International, Profem, Férová domácnost, Moderní sebeobrana, DuoDocentky a další) jež přispěli odbornými články a videorozhovory, které se dají najít přímo na stěnách podchodu pod QR kódy. Na všechny pokládané otázky kolemjdoucí mohou odpovědět skrze digitální formuláře, nebo v rámci jedné otázky i přímo na stěnu pomocí křídy. Potřeba mluvit o tématice genderové (ne)rovnosti vzešla z množství výpovědí, které organizace za poslední dva roky dostala. Dílo se však stalo terčem opakovaného vandalismu. Od začátku vandalismu realizátorky a realizátoři instalace vnímali ještě silnější potřebu realizaci místním obyvatelům blíže představit, a tak se za podpory starostky Prahy 5 uskutečnila otevřená debata na radnici, které se účastnili obyvatelé Jinonic, umělci, odborníci a zastupitelé hl. m. Prahy z odboru kultury. Bohužel ani po této snaze systematický vandalismus neustal a jelikož je na sociálních sítí mnoho hezkých ohlasů od lokálních obyvatel, kteří jsou z aktuální podoby realizace nešťastní a chtěli by jí napravit, proběhne komunitní akce za účelem společné opravy s cílem podpořit angažovanost místních v péči o veřejný prostor. Záměr akce je podpořit rozvoj místní komunity, sousedské vztahy a také vztah k danému místu. Na akci se otevře téma realizace a pobídne Pražany, aby se nebáli vyjadřovat názory, ať už jsou jakékoliv, a podpořili tak společnou debatou, naslouchání a vzájemný respekt. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: PRAHO! project, z.s. 
místo: Praha 5, Jinonice, Hlavní město Praha 
období realizace: 9/2024–10/2024 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč 

V Liberci místní probouzí občanskou angažovanost 

Jaroslav Podsedník společně s aktivními sousedy a dobrovolnými hasiči uspořádali sousedskou slavnost „Sousedská slavnost SPÁLENIŠTĚ ŽIJE FEST 2024“. Akce se zaměřila na posílení komunitního života v Liberecké čtvrti Spáleniště prostřednictvím slavnostního otevření nového víceúčelového hřiště. Cílem bylo vytvořit příležitost pro setkání místních obyvatel a oslavit nový veřejný prostor, který byl vybudován za podpory participativního rozpočtu města Liberec. Akce zahrnovala pestrý program, který zahrnoval sportovní aktivity, vystoupení regionálních kapel, soutěže pro děti a ukázky techniky místních hasičů a Horské služby. Významnou součástí programu byla také sbírka na podporu komunity prostřednictvím platformy Darujme.cz. Akce přilákala více než 500 účastníků, z nichž většina byli místní obyvatelé. Tento projekt výrazně přispěl k posílení sousedských vztahů, zvýšil zájem obyvatel o veřejné dění a vytvořil nové příležitosti pro spolupráci mezi místními spolky, podnikateli a veřejností. Slavnost pomohla navázat nová přátelství, zapojit dobrovolníky do komunitního života a inspirovala k dalším akcím, jako je například plánovaný adventní koncert. Celkově projekt přispěl k oživení lokality a položil základy pro další rozvoj komunitního života v oblasti Spáleniště. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Jaroslav Podsedník 
místo: Liberec – Horní Hanychov, Liberecký kraj 
období realizace: 8/2024 – 9/2024 

Loučení s prázdninami prostou bývalé fary 

Dvůr naděje, z.s. chce uspořádat na konci srpna sousedskou akci “Loučení s prázdninami” pro obyvatele obce Zátoň a okolí. Pestrým programem, do kterého zapojí nejen dobrovolníky, ale každého, kdo bude mít zájem, chce otevřít možnost sousedských setkání, která jsou v této oblasti velice potřebná. Vítán je každý, kdo by se chtěl seznámit, popovídat, najít nové kamarády, ale i vidět krásné divadlo, poslechnout koncert nebo si zasadit vlastní květinu a posedět u ohýnku. Dvůr naděje, z.s. se věnuje lidem závislým a závislostmi ohroženým. V budoucnu bude působit v obci Zátoň u Větřní v objektu bývalé fary, hotelu, restaurace a domečku, a všechny tyto objekty včetně kostela chce v rámci Loučení s prázdninami otevřít široké veřejnosti a v tomto areálu nabídnout společně strávené odpoledne plné pestrého programu. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Dvůr naděje, z.s. 
místo: Zátoň (u Větřní), Jihočeský kraj 
období realizace: 8/2024 – 12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč 

Zahradní Montessori klub pro děti a seniory 

Míša Havelková chce s pomocí dalších aktivních dobrovolníků založit zahradní Montessori klub pro děti a seniory. Plánují upravit nevyužitý pozemek na kraji průmyslového města a vytvořit zde zahradu, kde se budou pravidelně setkávat rodiny s dětmi a senioři. Klub bude nabízet aktivity zaměřené na mezigenerační spolupráci, jako jsou zahradnické práce, kreativní dílny, přednášky, workshopy a vzdělávací programy principů Montessori pedagogiky a respektující výchovy. Cílem projektu je podpořit komunitní soudržnost, zvýšit kvalitu života seniorů a nabídnout dětem smysluplné volnočasové aktivity v přírodním a podnětném prostředí. Projekt přispěje k oživení veřejného prostoru, podpoří mezigenerační dialog a posílí vzájemné porozumění a spolupráci mezi dětmi a seniory. S pomocí Nadace Via bude moci dobudovat zázemí klubu pro realizaci svých plánů a vytvořit inspirativní a podporující prostředí pro všechny zúčastněné. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Michaela Havelková 
místo: Kosmonosy u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou: 19 869 Kč 

Co přinese budoucnost? 

Tým sedmi rodáků z Valašského Meziříčí a okolí zorganizoval první ročník festivalu „Co přinese budoucnost?“ v prostorách zámku Žerotínů. Festival byl otevřen pro všechny věkové skupiny, včetně rodin s dětmi, studentů, dospělých a seniorů. Během akce proběhlo celkem osm poutavých přednášek od renomovaných odborníků a odbornic. Témata zahrnovala umělou inteligenci, klimatickou změnu, budoucnost mezinárodních vztahů, genderovou rovnost, astronomii, zdraví, virtuální svět a drogy. Přednášky byly navíc doplněny o bohatý doprovodný program – součástí byl literární koutek, stánek hvězdárny Valašské Meziříčí, adiktologický stánek, výstava „Ženy mohou“ nebo stánek Tvoříme Evropu. Povedlo se tak rozšířit povědomí o klíčových tématech a výzvách, které nás v budoucnosti čekají. Přínosem bylo i posílení komunitní soudržnosti a celkově festival přispěl k rozvoji otevřenější a aktivnější občanské společnosti v regionu.

Organizátoři jsou obzvláště hrdí na to, že se jim podařilo vytvořit vzdělávací festival, který nejen přilákal zájemce, ale také ukázal, že i v menším městě, jako je Valašské Meziříčí, existuje silná poptávka po kvalitních a inspirativních akcích. Zvláštní radost přinesly pozitivní ohlasy jak od návštěvníků, tak od odborníků, kteří na festivalu vystoupili. Jejich podpora a uznání dodaly organizátorům nejen motivaci, ale i pocit, že naše práce má skutečný smysl a že jsou na správné cestě. Tyto pozitivní reakce je utvrdily v tom, že na první ročník stojí za to navázat i v příštím roce.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Co přinese budoucnost 
místo: Valašské Meziříčí, Zlínský kraj 
období realizace: 6/2024 – 8/2024 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč 

Ve Frýdlantu fotbal rozhýbe komunitu 

Projekt vznikl ve Frýdlantu jako nápad spojit děti a rodiče skrze sport. Vše začalo, když Jan Ferenc začal chodit se svým synem na hřiště jen tak si zakopat. Postupně se k nim přidávaly další děti z okolí, které měly zájem o fotbal. Vznikla tak neformální skupina, která se pravidelně schází a trénuje. Cílem projektu je zorganizovat fotbalový turnaj, kde si děti budou moci zahrát proti jiným týmům, získat nové zkušenosti a ukázat, co se naučily. Kromě samotného fotbalu jde i o to, aby si rodiče a děti užili společně strávený čas a zlepšili vztahy v rámci komunity. Do příprav se zapojí rodiče – od organizace a občerstvení až po komunikaci s dalšími týmy. Jan a ostatní organizátoři věří, že pokud se turnaj podaří, mohl by se stát každoroční tradicí, případně by mohli zorganizovat i další sportovní akce. Tento turnaj tak není jen o sportu, ale i o posílení vztahů mezi lidmi v obci a o podpoře aktivního životního stylu dětí i rodičů. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Jan Ferenc 
místo: Frýdlant, Liberecký kraj 
období realizace: 10/2024–12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč

Setkejme se v letním kině! 

Letní kino Nad Pramenem je iniciativou, kterou společně organizuje Michal Madunický a jeho tým. Cílem je vytvořit prostor pro společné akce a filmové projekce pod širým nebem. Díky tomu se budou moci místní obyvatelé setkávat, sdílet zážitky a posílit komunitní pouta. Projekt přispěje k oživení místa a vytvoření příjemné atmosféry pro všechny bez rozdílu. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Michal Madunický 
místo: Stará Boleslav, Středočeský kraj 
období realizace: 5/2024 – 7/2024 
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Kněžice rozezní FARAFEST 

Lubor s Lucií chtějí vrátit život a místní obyvatele tam, kde se bez mála půl století nic nedělo. Rozhodli se proto pořádat multižánrový festival, do jehož organizace zapojí komunitu a otevřou tak nejen brány fary, ale i mysli místních novým zkušenostem a zážitkům. Lucie oslovuje kapely a stará se o komunikaci s kněžickými, Lubor má navíc na starosti technickou stránku věci a Šárčinou doménou je doprovodný program a dramaturgie. Martina ze sousední vesnice se stará o dětský koutek a spokojenost nejmladších a ostatní místní se zapojují, jak jen můžou. 

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Lucie Sedláčková 
místo: Kněžice, Ústecký kraj 
období realizace: 7/2024 
projekt byl podpořen založením kampaně na Darujme.cz a zdvojnásobením výtěžku až do výše 20 000 Kč