Podpořené projekty

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.

PROJEKTY Z ROKU 2023

Spolek Bieno rozjíždí osvětové akce na téma popínavých rostlin 

Spolek Bieno chce sdílet svoje zkušenosti v oblasti popínavých rostlin ve městě. Chce veřejnosti představit tento typ vegetace jako velmi účinné opatření pro města odolávající klimatickým změnám, chce otevřít veřejnou debatu, motivovat a inspirovat. Činí tak skrze přednášku spojenou s diskusí a premiérou videa. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Bieno z. s. 
místo: Praha, hlavní město Praha 
období realizace: 11/2024 – 12/2024 
projekt byl podpořen částkou: 15 000 Kč 

Poběžice se zazelenají díky mezigenerační spolupráci 

Zástupci Klubu pro děti a mládež Uličník s podporou města Poběžovice a další aktivní lidé z Poběžovic se rozhodli vlastními silami obnovit již dosluhující květináče v okolí poběžovického náměstí a zámku. V rámci projektu vznikne první veřejná bylinková zahrádka s vlastní zásobárnou vody. Do projektu se zapojí děti z místní ZŠ, senioři domova pro seniory a další obyvatelé Poběžovic. Tím se posílí mezigenerační dialog. Společně a za podpory města pak budou o výsadbu pečovat. V rámci projektu proběhnou sousedské akce – vznikne tím prostor pro komunitní spolupráci, sdílení, vyhodnocení výsledků. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy 
místo: Poběžovice, Plzeňský kraj 
období realizace: 09/2024 – 06/2025 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč 

V Holešovické tržnici vznikne komunitní šicí dílna 

Projekt Cirkulární spot Sto.re se zaměřuje na organizaci workshopů podle principů cirkularity. V Holešovické tržnici bude vytvořen prostor pro šicí dílnu a komunitní setkávání, vybavený materiály z recyklace pro maximální udržitelnost. Účastníci se mohou těšit na pravidelné swapy a workshopové aktivity konané dvakrát týdně. Projekt má za cíl vytvořit prostředí podporující vzdělávání a kreativitu v oblasti cirkulární ekonomiky. Organizátoři plánují zapojit místní komunitu i zaměstnance okolních firem na workshopech po práci a odpoledních repair café. Projekt zahrnuje rekonstrukci prostoru během léta a materiální vybavení dílny. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Z pokoje do pokoje – spojené hlavy, z.s. 
místo: Praha 7, Hlavní město Praha 
období realizace: 07/2024-02/2025 
projekt byl podpořen částkou: 18 500 Kč 

Rozvoj komunitních a tvůrčích aktivit v Broumově 

Anna Farkašová a její spolupracovníci vytvářejí v Broumově prostor pro pravidelné setkávání a společné trávení volného času romské mládeže a dospělých. Již druhým rokem organizují dva kluby — Drbárna pro starší ženy a Amígos pro mladé, kde společně tvoří a povídají si. Anna Farkašová pro ně také připravuje workshopy na různá témata, například o historii Romů a Romek. S podporou grantu se bude nadále věnovat rozvoji komunity a rozšíří své aktivity i do příštího roku.  

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Anna Farkašová 
místo: Broumov, Královéhradecký kraj 
období realizace: 10/2024–10/2025 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč 

Lesní divadlo v Nýrsku ožívá 

Projekt „Nýrsko ŽIJE dál!“ se zaměřil na obnovení kulturního života v regionu prostřednictvím divadelního představení „Občan první jakosti“ v Lesním divadle v Nýrsku. Cílem projektu bylo nejen předvést profesionální hru s herci z Divadla Na Jezerce, ale také oslavit 90. výročí tohoto historického divadla. Díky kampani na Darujme.cz se podařilo získat potřebné finanční prostředky na technické zajištění, marketing a samotnou realizaci představení. Výsledkem bylo úspěšné uvedení hry, která přilákala širokou veřejnost a pozitivně přispěla k oživení kulturního dění v regionu. Projekt se významně podílel na posílení kulturní nabídky, zejména v letním období, kdy Lesní divadlo sloužilo jako jediné venkovní kulturní místo v regionu. Místní obyvatelé, včetně seniorů a studentů, mohli zažít kvalitní divadelní zážitek, čímž se projekt stal důležitým krokem k posílení kulturní identity oblasti. Celkově projekt přispěl k rozvoji komunitního života v Nýrsku, posílil spolupráci mezi místními organizacemi a oživil veřejný prostor, který má nyní potenciál stát se střediskem kulturního a společenského dění v regionu.

program: Místo, kde žijeme 
realizátor: Nýrsko ŽIJE, z.s. 
místo: Nýrsko, Plzeňský kraj 
období realizace: 4/2024–10/2024 
projekt byl podpořen založením kampaně na Darujme.cz a zdvojnásobením výtěžku až do výše 20 000 Kč 

Sázení stromů v Horní Bříze 

Ekologický spolek Horní Bříza propaguje vztah k životnímu prostředí v obci a okolí. Na konkrétních projektech ukazuje, jak jsou důležitá témata ekologie, zadržování vody v krajině, podpora biodiverzity, udržitelnost a další. Místní sídliště bohužel velmi postrádá dostatek zeleně, a to se rozhodli v letošním roce změnit. S podporou místních obyvatel vysadí mezi bytovými domy 100 nových stromů, které budou přinášet všechna pozitiva, co zeleň přináší. Při setkání a debatách ohledně výsadeb chtějí přenést mezi obyvatele pozitivní vztah ke stromům a životnímu prostředí v obci obecně a navázat dobré vztahy mezi místními. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Ekologický spolek Horní Bříza, z.s. 
místo: Horní Bříza, Plzeňský kraj 
období realizace: 8/2024 – 6/2025 
projekt byl podpořen částkou 73 500 Kč   

Péče o Svatohorské sady v Příbrami 

Spolek Svatohorské sady Příbram má za cíl obnovu jedinečné lokality, zlepšení životního prostředí ve městě a zapojení komunity do celé této činnosti. Nezabývají se pouze kácením stromů nebo jejich výsadbou, ale jejich činnost je edukativní, pracovní i volnočasová. Snahou je zapojit širokou veřejnost a to dlouhodobě, ne pouze jednorázově. Zaměřují se na péči o sad po všech stránkách – od sekání, řezání, kácení, přes výsadbu, následnou péči o stromy mladé i starší, až ke sběru nepořádku, sběru ovoce a edukační a volnočasovou činnost.  

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Svatohorské sady Příbram, z.s. 
místo: Příbram, Středočeský kraj 
období realizace: 9/2024 – 7/2025 
projekt byl podpořen částkou 73 000 Kč  

Stromy Klokočné jako paměť venkovské krajiny 

Stromy a jejich paměť jsou hlavním tématem, proto se Ivana Barošová nabídla s organizací dendrologických seminářů, které pomohou místním obyvatelům šetrně pečovat o stromy na jejich zahradách. Dále by ráda zorganizovala prořez třešňovky, kdy se osvobodí křížek a mladé stromy od náletu trnek a provede se výchovný řez stromů. Chce zprostředkovat vyhodnocení stromů na obecních pozemcích, aby se koncepčně pečovalo o stromy. Pod organizačním vedením Jany Procházkové dojde k setkání rodáků a za pomoci Františka Bašty, Šárky Machaňové a Ivany Barošové k debatě a vzpomínání na krajinu. Tak vznikne soubor dobových snímků a mapka krajiny, zaznamenaná v brožuře. Jana Procházková, jako starostka obce a hybatelka komunitních akcí, zorganizuje společnou výsadbu stromů a hloubení tůně, které napomohou zvýšení ekologické hodnoty krajiny. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: obec Klokočná 
místo: Klokočná, Středočeský kraj  
období realizace: 10/2024 – 9/2025 
projekt byl podpořen částkou 77 000 Kč  

Obnova lipové aleje „Alej Svobody“ 

Sdružení dobrovolných hasičů Drválovice chce obnovit lipovou alej spojující obec a výletiště „Sad svobody“ a „Památník hrdinů.“ Výsadbou aleje lípy srdčité chtějí uctít památku padlých odbojářů od jejichž smrti letos uplyne 80 let. Vzniklá alej tak bude plnit funkci estetickou, symbolickou i funkční. Výsadby se mohou zúčastnit všichni občané. Cílem akce je výsadba aleje, zvýšení povědomí o historii obce a vytvoření příležitosti pro setkání starousedlíků a nových obyvatel. Odměnou za vykonanou práci bude společné sousedské posezení spojené s grilováním. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Drválovice 
místo: Drválovice, Jihomoravský kraj  
období realizace: 7/2024 – 11/2024 
projekt byl podpořen částkou 60 000 Kč  

Obnova stromořadí v Dolejších Kunčicích 

Michaela Křivonožková z malé sudetské obce Dolejší Kunčice v Moravskoslezském kraji se chce s několika svými sousedy pustit do zvelebení přilehlé krajiny. Prvním jejich projektem je obnova starého třešňového stromořadí, do kterého mají společně v plánu dosadit 14 nových ovocných stromů při komunitní výsadbě. Vedle stromořadí chtějí v krajině postavit malou výklenkovou kapličku smíření, doplněnou o lípu a odpočinkovou lavičku, kterou by rádi zasvětili vyrovnání se s minulostí – konkrétně s poválečným vysídlením německého obyvatelstva obce. Do obou projektů bude zapojena širší komunita občanů a oba se mají do budoucna stát součástí značené pěší trasy vedoucí do sousední vsi. Od svých aktivit si slibují, že stmelí občany při společné práci, přilákají více místních do krajiny a posílí jejich vztah k ní. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Michaela Křivonožková 
místo: Dolejší Kunčice, Moravskoslezský kraj  
období realizace: 9/2024 – 12/2024 
projekt byl podpořen částkou 44 040 Kč  

Založení obecního sadu 

Obec Tři Sekery reaguje na negativní změny ve způsobu vesnického života a probíhající krizi přírodní rozmanitosti venkovské krajiny založením nového sadu v Chodovské Huti. Chce podpořit fungování zdejší komunity v přírodě blízkém prostředí, oživit hodnoty lokální produkce ovoce a vytvořit místo pro život dnes ubývajícím druhům zemědělské krajiny, jako jsou opylovači a polní ptáci. Šetrnou údržbou travních porostů, absencí vnosu chemikálií dojde k tvorbě hodnotného místa jak pro lidi, tak pro přírodu. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Obec Tři Sekery 
místo: Chodovská Huť, Karlovarský kraj 
období realizace: 9/2024 – 9/2025 
projekt byl podpořen částkou 55 000 Kč  

V obci Stochov vznikne komunitní zahrada jako místo setkávaní 

Kamarádi, spolek chtějí realizovat projekt komunitní zahrady v obci Stochov a získat tak místo k setkávání a pěstování. Plánují na zahradě nejen pěstování zeleniny a ovoce, ale také mnoho komunitních akcí pro všechny generace. Místní školy a spolky tento projekt podporují a mají zájem se na projektu podílet a využívat prostor zahrady pro výuku i nové akce pro komunitu. Na zahradě se budou snažit o ekologické chování, třídění odpadu a soulad s přírodou, utužování vztahů a navázání nových přátelství. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Kamarádi, spolek 
místo: Stochov, Středočeský kraj 
období realizace: 06/2024 – 05/2025 
projekt byl podpořen částkou: 100 000 Kč 

Na Horách Matky Boží ožívá hornická historie  

Spolek Horníků na Horách Matky Boží chce s pomocí místních obyvatel a dalších nadšenců obnovit a zmodernizovat hornickou naučnou stezku. Stezka, jež se nachází v obci Hory Matky Boží, nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s historií hornictví v této oblasti, kde se těžilo zlato a stříbro již ve 13. století. Vzhledem k tomu, že stezka nebyla od svého vzniku udržována, je nyní v zanedbaném stavu. Cílem spolku je opravit stezku, doplnit ji o nové interaktivní prvky, jako jsou informační tabule s QR kódy, a obnovit důležité zastávky, jako například přístřešek nad rumpálem. Projekt má za úkol zaujmout nejen místní obyvatele, ale i turisty a přiblížit jim bohatou historii této oblasti. Do projektu se zapojují místní dobrovolníci, obce i odborníci z hornických organizací. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Spolek Horníků na Horách Matky Boží 
místo: Hory Matky Boží, Plzeňský kraj 
období realizace: 07/2024 – 06/2025 
projekt byl podpořen částkou: 60 000 Kč 

Komunitní přírodní park Obůrka: Znovuzrození sadu u zámku Kratochvíle 

Spolek Víc z Netolic ve spolupráci se správou státního zámku Kratochvíle si dává za cíl revitalizovat rožmberskou Obůrku tak, aby vzniklo místo pro setkávání lidí a pořádání komunitních a kulturních akcí. Prostor nese vysokou historickou a kulturní hodnotu a zároveň poskytuje vysoký environmentální, turistický, odpočinkový a vzdělávací potenciál, který je v současné době nevyužit. Tento projekt by dal vzniknout multifunkčnímu prostoru, který by skýtal možnosti pro odpočinek, vzdělávání a hru, a to jak pro komunitní akce, tak pro využití širokou veřejností. Dále v rámci projektu dojde ke konkrétním úpravám tohoto prostoru – odstranění náletů, dendrologické práce, výroba a instalace laviček a odpadkových košů. Projekt si klade za cíl také zapojení veřejnosti prostřednictvím komunitní brigády a kulturních akcí v prostoru. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Víc z Netolic 
místo: Netolice, Jihočeský kraj 
období realizace: 10/2024 – 09/2025 
projekt byl podpořen částkou: 60 000 Kč 

Školní komunitní zahrada propojí sousedství 

Tým základní školy Jirkov, vedený paní ředitelkou a pedagogickým sborem, plánuje projekt zaměřený na vytvoření komunitní zahrady, která bude sloužit jako prostor pro vzdělávání, setkávání a péči o životní prostředí. Učitelský sbor se žáky a žákyněmi chtějí vytvořit multifunkční prostor, který bude sloužit nejenom k výuce, ale také k propojení s okolními obyvateli. Budují komunitní zahradu s širokým spektrem prvků, které zahrnují mini ekologickou květinovou farmu, motýlí louku, bylinkové záhonky, vyvýšené záhony se zeleninou, kompostéry, ekologický fotovoltaický skleník, soběstačné venkovní učebny, enviromentální naučnou stezku s arboretem, relaxační zónu s ohništěm, venkovní uměleckou učebnu a vjemové hřiště s vodními prvky pro nejmenší. Těmito prvky chtějí vytvořit esteticky příjemné prostředí a poskytnout žákům praktické možnosti učení a pobytu v přírodě. Pro posílení propojení s okolními obyvateli plánují uspořádat komunitní akce. Tímto způsobem tým usiluje o pozitivní změny, jako je zvýšení ekologického povědomí žáků, posílení komunitních vazeb a zlepšení životního prostředí v místní lokalitě. 

program: Místo, kde žijeme     
realizátor: Základní škola Jirkov
místo: Jirkov, Ústecký kraj 
období realizace: 05/2024 – 05/2025 
projekt byl podpořen částkou: 65 446 Kč