Projekty

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.

Během prvního půl roku (květen – říjen, 2022) jsme v programu Z Ukrajiny mezi nás podpořili částkou přes 4,7 milionu korun celkem 139 projektů zaměřených na pomoc nově příchozím z Ukrajiny. Mnoho z těchto iniciativ se zrodilo přirozeně, z urgentní potřeby, která přílivem uprchlíků neplánovaně nastala, a bylo třeba jednat. Občané, spolky i organizace se zapojili do realizace sousedských setkání, společných výletů, kurzů češtiny, benefičních akcí apod. 

Od prosince jsme podpořili částkou bezmála 4,4 milionu korun daších 56 projektů. Tentokrát jsme vybírali projekty, které nás přesvědčily výrazným dopadem v rámci své komunity a udržitelným potenciálem. Jsme rádi, že aktivity v této fázi již často spolu-organizovali samotní uprchlíci. Je skvělé, že se z nich postupně stávají aktivní hráči, kteří získávají pevné místo v naší společnosti. Naše podpora by nebyla možná bez přispění našich štědrých dárců: Seznam.cz, Nadace Kooperativy, Bader Philanthropies, České Spořitelny, a dalších.

V září 2023 proběhla další výzva programu, nově zaměřená i na podporu zvláště zranitelných skupin uprchlíků (např. ukrajinských Romů). Díky Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) a Úřadu pro populaci, uprchlíky a migraci Ministerstva zahraničí USA jsme tak odstartovali realizaci dalším 42 projektům napříč ČR částkou přes 3,2 miliony korun.

Díky spolupráci s firmou Seznam.cz jsme v neveřejné výzvě před Vánoci 2023 podpořili částkou přes 1,6 milionu korun čtyři speciální projekty zaměřené na intenzivní kurzy češtiny pro maminky s dětmi, spojené s hlídáním a profesními konzultacemi.

Na začátku roku 2024 jsme ve speciální výzvě Z Ukrajiny mezi nás: Nová práce v nové zemi podpořili částkou přes 2,2 milionu korun 19 projektů, zaměřených na zvyšování kompetencí uprchlíků pro lepší uplatnění na trhu práce v ČR. 

V létě jsme díky další spolupráci s IOM a za podpory Švýcarské konfederace rozdělili celkem 600 000 korun mezi 13 grantů, zaměřených na letní komunitní aktivity s novými sousedy.

 

PROJEKTY Z ROKU 2022-4

Klub přátel Oříšku

Projekt byl zaměřen na podporu integrace ukrajinských uprchlíků do české společnosti prostřednictvím bezplatné výuky českého jazyka a organizace komunitních akcí. Mezi hlavní aktivity patřilo pořádání kurzů češtiny na různých úrovních (A1, B1, B2), kterých se účastnilo několik desítek ukrajinských uprchlíků, a organizace společenských setkání, jako například „Zveme Vás na šašlik“, či výtvarné dílny s malířkou Tatianou Chupis. Lidé z Ukrajiny získali nejen nové jazykové dovednosti, ale také sociální kontakty, které jim pomohly lépe se začlenit do společnosti aktivitách.

program: Z Ukrajiny mezi nás
realizátorka: M.C. Oříšek, z.s.
místo: Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj
období realizace: 7/2024 – 9/2024
projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Podpora Ukrajinců na Tišnovsku i v létě 2024 

Cílem podpořeného projetku bylo usnadnit i po dvou letech od začátku války Ukrajincům se snáze adaptovat v České republice. Obsahem projektu bylo pořádání jazykového a uměleckého i pohybového vzdělávání pro Ukrajince na Tišnovsku. Organizace podporuje ukrajinské uprchlíky v začleňování do české společnosti (jazyková průprava a umělecké aktivity a zdravý pohyb). Pro děti zajišťuje zájmové a pohybové kroužky, například kroužek gymnastiky a hudební kroužek (klavír, sbor, ukulele). S dětmi také organizuje benefiční a další veřejná vystoupení, např. na jarmarku neziskovek.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: MAS Brána Vysočiny 
místo: Tišnov, Jihomoravský kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Ми любимо мистецтво II | Máme rádi umění II 

Dlouhodobým a postupně naplňovaným cílem této neformální skupiny je zpřístupňovat ukrajinským dětem i dospělým příchozím z Ukrajiny kulturní dědictví a přírodní bohatství České republiky. Současně se snaží podporovat přirozenou formu integrování ukrajinských příchozích do české společnosti, překonávání bariér uzavřené ukrajinské komunity, jakož i osvojování jazykových znalostí formou neformálně vedené české konverzace. V rámci letních měsíců tato skupina uskutečnila zhruba 8-10 mimopražských exkurzí. Počet exkurzí vycházel z počtu zájemců a s tím související výší nákladů na jednotlivé akce. Navštívili některé z dostupných lokalit v rámci Prahy a v okolí Prahy, tedy místa, ve kterém žijí. Vedle toho menší počet exkurzí směřoval do dalších měst (Plzeň, Kouřim – Muzeum lidové architektury, klášter Plasy atd.). Cesty proběhly také do přírodních lokalit (Brdy, okolí Berounky, České středohoří ad.).   

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Martin Mádl 
místo: Praha, Hlavní město Praha 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

ROZMARNÉ LÉTO 

Cílem projektu bylo pokračovat v začleňování cizinců do kouřimské komunity a jejich aktivní zapojování do kulturního a společenského života. Spolek dal prostor také mladším a zapojil je do tvořivých dílen a workshopů.  Ke zdokonalení jejich jazykových schopností dochází snáze, pokud mohou komunikovat o tématech, která je baví a zajímají. Aktivity konkrétně:  
*15.6. JAHODOBRANÍ – společné setkání se semosběrem jahod a společným vařením a posezením *22.6. KOLONIÁL PANA BAJZY – celodenní kulturně společenská akce aktivní zapojení všech členů komunity na přípravu a realizaci programu. *29.7 – 2.8. ČESKO-UKRAJINSKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR slouží převážně pro začlenění dětí do české společnosti, zlepšení jejich vyjadřovacích schopností, v neposlední řadě jde o pomoc pracujícím rodičům. *MÝDLOVÝ WORKSHOP lektorovaný Ukrajinkou bydlící na faře *2. 8. společná ZAHRADNÍ SLAVNOST společné komunitní setkání všech generací, které umožní bližší propojení a vzájemné sdílení. 31.8. PUTOVÁNÍ ZA POHÁDKOU – kulturní akce organizovaná u příležitosti konce prázdnin Zde byl také stánek s ukrajinským občerstvením a rukodělnými výrobky.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Spolek Rozmarýna 
místo: Kouřim, Středočeský kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 40 000 Kč 

Začleňování ukrajinských rodin na Novoborsku 

Organizace od začátku války realizuje aktivity pro ukrajinské uprchlíky na Novoborsku. Nadále směřuje podpora do Modrožlutých víkendů, během nichž probíhají kurzy českého jazyka pro dospělé a volnočasové aktivity různého charakteru a na pořádání výletů po zajímavých místech ČR. Jejich kurzy českého jazyka jsou momentálně jedinými kurzy na Novoborsku pro tuto cílovou skupinu. Od července do září probíhaly kurzy českého jazyka každou sobotu a neděli od 9 do 12 hodin včetně doprovodného programu pro děti.  Dále proběhlo Česko-ukrajinské setkávání v Domě rodiny k oslavě zahájení školního roku a několik Česko-ukrajinských celodenních výletů. Výlety jsou skvělým způsobem, jak ukrajinské rodiny poznávají českou zemi.  

program: Z Ukrajiny mezi nás   
realizátor: Rodina v centru 
místo: Nový Bor, Liberecký kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024   
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Léto v Praze společně! 

Organizace Centrum demokratického vzdělávání se zaměřila na vytvoření vzdělávacího a sousedského programu, zejména během letních prázdnin, aby dospělí i děti měli příležitost k rozvoji a vzájemnému poznávání. Byly realizovány tři typy aktivit, v rámci kterých proběhlo 19 setkání a 51 hodin programů pro cílové skupiny. Hlavním cílem byla podpora jazykové integrace nově příchozích z Ukrajiny a vytvoření příležitostí pro vzdělávání rodičů s dětmi. Propojily se aktivity zaměřené na socializaci dětí a rozvoj rodičů. Do programu se zapojili také senioři, především v rámci Komunitních workshopů, což podpořilo mezigenerační vzdělávání. Rodinám s dětmi z Ukrajiny byla poskytnuta podpora jak prostřednictvím společných aktivit, tak individuální formou, což přispělo k jejich duševnímu zdraví a pohodě. Zároveň se zvýšila orientace a účast ukrajinských rodin v místní komunitě a české společnosti. Program cílil hlavně na obyvatele Prahy 9 a okolí, kde dosud neprobíhaly pravidelné aktivity zaměřené na mezikulturní komunitní dialog v takové míře jako v jiných částech města. Společně trávený čas byl důležitý jak pro uprchlíky, tak pro místní obyvatele.

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Centrum demokratického vzdělávání 
místo: Praha, Hlavní město Praha 
období realizace: 7/2024 – 9/2024  
projekt byl podpořen částkou 48 000 Kč 

Probuď v sobě ženskou energii 

Podpořený projekt byl určen 30 ženám a dívkám, ukrajinským uprchlicím, od 15let. Skupina se věnovala orientálním tancům. Jedná se o velmi zábavný styl tance, který ženám do života přináší spoustu benefitů a otevírá jim nový pohled na sebe i na svět. V průběhu července, srpna a září organizace zrealizovala pravidelná setkávání žen (s intenzitou 2x týdně po 3 hodinách) na Praze 7, v prostorách Klubu Letka, které poskytuje divadelní/taneční sál a kavárnu. Po výuce byl také prostor posedět v kavárně. Na těchto srazech si ženy společně přiblížily historii a základy orientálního tance, naučily se jednotlivé taneční prvky a věnovaly se výrobě kostýmů a společně natrénovaly dvě taneční choreografie. Speciální kurz tanců byl zakončen společným happeningem v polovině září, ženy vystoupily i na zářijové akci „Zažij město jinak“ nebo na akci Organizace pro pomoc uprchlíkům.   

program: Z Ukrajiny mezi nás   
realizátor: Estela Productions 
místo: Praha, Hlavní město Praha  
období realizace: 7/2024 – 9/2024    
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Klubovna pro integraci – komunitní léto 2024 

Cílem komunitního programu je co největší integrace lidí z Ukrajiny do české společnosti, jejich propojení s komunitou obyvatelstva Prahy 2 a také jejich vybavení znalostí češtiny dostatečnou pro to, aby mohli v ČR žít, pracovat nebo studovat. Neformální skupina provozuje klubovnu v Korunní ulici a snaží nejen o prezentaci českého kulturního dědictví (pořádali např. výlet na vesnický masopust), ale i o předávání povědomí o kultuře ukrajinské. Léto 2024 věnovali poznávání i jiných lokalit. Naplánovali 4 akce: 1) Koncert české a ukrajinské hudby, ideálně v Mšeně, 2) Workshop výroby módních doplňků pod vedením podporovatelky Klubovny Petry Czumalové, 3) Jednodenní česko-ukrajinský vodácký výlet na Berounku, zakončený společným táborákem, 4) Společná návštěva zámku.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátorka: Kateřina Jechová 
místo: Praha, Hlavní město Praha 
období realizace: 7/2024 – 9/2024   
projekt byl podpořen částkou 35 000 Kč 

Příměstský tábor a taneční lekce pro ukrajinské i české děti

Tanec Praha (TP) reagoval na uprchlickou krizi hned na jaře 2022, zaměřil se na práci s lidmi s traumaty, protože tanec a hudba přináší mimořádné účinky, zvláště při pravidelných aktivitách. Cílem pro letní období bylo pokračovat v práci, která již třetím rokem trvá a jejíž pozitivní výsledky jsou zřejmé, a ještě více se zaměřit na oslovování místních českých rodin a tím dosáhnout hlubšího propojení české a ukrajinské společnosti.  Naplánovali příměstský tanečně – výtvarný tábor pro dvě skupiny českých a ukrajinských děti ve studiu Krenovka.  Dále pravidelné dílny ve studiu Truhlárna / Krenovka pro tři věkové skupiny děti. V září také proběhl workshop pro děti z dětského domova Pyšely, kde jsou české děti a taneční pedagožka je z Ukrajiny.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Tanec Praha 
místo: Praha a Pyšely, Hlavní město Praha 
období realizace: 7/2024 – 9/2024   
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Příměstské tábory Kladno 

Snahou spolku bylo vnést do prostředí více odpočinku, jelikož některé české a ukrajinské matky byly ve stresu z toho, že nemají kam dát děti během letních prázdnin. Navíc ukrajinské matky se bály, že děti zapomenou přes prázdniny část češtiny. V rámci tohoto projektu bylo zrealizováno několik týdnů příměstských táborů v době letních prázdnin pro děti z UA i ČR. Spolupracující české a ukrajinské ženy se mohly dobrovolnicky zapojit a přirozeným způsobem sdílet vše, co potřebují. Tábory byly plné zajímavých aktivit tak, aby zaujaly nejen ukrajinské, ale také české děti.  Moderní a zábavná tematika – legorobotika, geocaching, hry v přírodě, hry deskové, apod. s přidanou hodnotou praxe češtiny nenásilnou formou.  

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Atrium V, spolek 
místo: Kladno, Středočeský kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Asistenční centrum Janováček

Vizí tohoto projektu byla tvorba inkluzivního a podpůrného prostředí pro děti z různých prostředí, které jim umožnilo učit se a růst společně. Děti mohly společně stráveným časem obecně získat cenné životní zkušenosti, učily se empatii, solidaritě a otevřenosti vůči různým kulturám a zkušenostem. Letní aktivity zahrnovaly organizaci jednoho smíšeného příměstského tábora pro 20 dětí zaměřeného na vzdělávání dětí v oblasti poznávání okolí, vždy s důrazem na udržování matematické a čtenářské gramotnosti v případě starších, školou povinných dětí. Proběhlo také několik výletů pro děti a dospělé. Denně byl připraven program pro děti s poznáváním okolí, na zahradě přilehlé ke Komunitnímu centru, nebo v případě nepřízně počasí v tělocvičně či v herně pro děti, která disponovala interaktivní tabulí, NTB i hračkami. Na všech aktivitách i na přípravě se podílely jak osoby z řad majority, tak minorita.

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Charita Most 
místo: Litvínov, Ústecký kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Žijeme tu společně 

Spolek aktivně pomáhal od počátku samotné války. Velmi aktivní byli při pomoci romským běžencům z Ukrajiny, kterým se v dané době nedostalo stejné dočasné ochrany jako ostatní běžencům. Dlouhodobě se v Brně snaží přispět k lepšímu soužití mezi romskou a ukrajinskou menšinou.  Projekt podpořil integraci ukrajinských uprchlíků a místních obyvatel v Brně prostřednictvím tří komunitních workshopů a pravidelné výuky českého jazyka. Každý týden probíhala výuka češtiny, a workshopy se zaměřily na mezilidské vztahy v komunitách.
Do projektu se aktivně zapojilo 35 lidí (10 místních a 25 příchozích), celkem se účastnilo 64 osob. Projekt posílil spolupráci mezi místními organizacemi a komunitami a přispěl k lepšímu soužití mezi uprchlíky a místními obyvateli.

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátor: Romani hub, z.s.    
místo: Brno, Jihomoravský kraj 
období realizace: 7/2024 – 9/2024  
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Umělecké a poznávací workshopy s konverzací 

Projekt byl zaměřen na podporu integrace ukrajinských uprchlíků a místních obyvatel prostřednictvím kreativních workshopů a vzdělávacích aktivit. Celkem se do projektu zapojilo 77 lidí, z toho 45 místních obyvatel a 32 příchozích. Aktivně se účastnili tří komunitních workshopů zaměřených na mezilidské vztahy a rozvoj vzájemného porozumění. Součástí projektu byla pravidelná výuka českého jazyka a tvořivé dílny, které zahrnovaly skládání mozaiky, malování akvarelovým pastelem, vyšívání, šití starou anglickou technikou nebo pletení. Účastníci absolvovali i vzdělávací procházky po okolí a cvičení vedené ukrajinskou fyzioterapeutkou. Projekt měl výrazný přínos pro seniory, kteří se aktivně zapojili do aktivit, vrátili se k zapomenutým koníčkům a navázali nové vztahy v komunitě.

program: Z Ukrajiny mezi nás  
realizátorka: Petra Dušková 
místo: Praha, Hlavní město Praha 
období realizace: 7/2024 – 9/2024 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Ukrajinská integrace: Podpora nových začátků v ČR 

Projekt byl zaměřen na podporu integrace ukrajinských uprchlíků prostřednictvím intenzivních kurzů českého jazyka a dalších vzdělávacích a integračních aktivit. Hlavními cíli bylo posílení jazykových dovedností, zvýšení sebevědomí účastníků při komunikaci, zlepšení jejich pracovních a společenských vyhlídek a celkové usnadnění začlenění do české společnosti. Projekt překonal očekávání – místo plánovaných 30 účastníků se zapojilo 83 osob. Účastníci dosáhli významného pokroku v komunikaci, rozšířili slovní zásobu a získali praktické dovednosti pro každodenní život i pracovní prostředí. Dobrovolníci a odborní lektoři se stali klíčovým faktorem úspěchu.

realizátor: Viktoriia Radionova 
místo: Brandýs nad Labem -Stará Boleslav, Středočeský kraj
období realizace: 04/2024 – 11/2024
projekt byl podpořen částkou: 132 000 Kč 

SPOLU TO LÉPE ZVLÁDNEME 

V České Skalici je aktuálně na 70 ukrajinských uprchlíků. Jde především o ženy s dětmi, seniory, výjimkou jsou ucelené rodiny. Cílem projektu je zvyšování kompetencí, které zajistí příchozím z Ukrajiny lepší šance na trhu práce. Zvyšování jazykových dovedností spojených s uplatněním na trhu práce. Cílovou skupinou jsou především ukrajinské ženy, kterým budou kurzy poskytnuté, aby byly schopné se uplatnit na trhu práce v oboru, který na Ukrajině vystudovaly anebo ve kterém před příchodem do České republiky pracovaly.   

realizátor: Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s. 
místo: Česká Skalice, Královehradecký kraj 
období realizace: 03/2024 – 02/2024 
projekt byl podpořen částkou: 94 600 Kč