Péče o veřejný prostor je projevem zájmu lidí o místo, kde žijí. Když se obyvatelé rozhodnou společně upravit své okolí, vznikají projekty, které mají od počátku silnou podporu celé místní komunity. Právě takto se v Boskovicích podařilo spolku SRAB proměnit část parku na sídlišti u vlakového nádraží. Díky zapojení místních lidí vzniklo místo, které slouží k odpočinku, setkávání i kulturním aktivitám.
Od obyčejné zelené plochy k místu setkávání a kultury
Zelená plocha na boskovickém sídlišti mezi bytovými domy, základní a mateřskou školou, domem pro seniory a supermarketem k trávení volného času příliš nelákala. Stovky lidí tudy denně pouze procházely nebo venčily psy. Právě toto místo si vybral spolek SRAB (Spolek za rozvoj architektury Boskovic) a rozhodl se ho proměnit.
S nápadem se členové spolku přihlásili do grantového programu „Dokážeme víc s Českou spořitelnou“. Uspěli a Boskovice se tak zařadily mezi šest obcí, které získaly půlmilionový grant a k tomu vzdělávací podporu a konzultační služby od expertů Nadace Via. Pruh zeleně v průchozím parku se mohl začít měnit v místo zvané Komunitní galerie Pruh.
Boskovice před a po.
Pro zařazení do grantového programu bylo důležité, aby žadatelé neměli přesnou představu o tom, co má na vytipovaných místech přeměny vzniknout. Ta měla vyplynout právě ze zapojení a diskuze místních lidí. Každá přeměna veřejného prostoru však musí splňovat určité požadavky, a proto každý tým podpořený tímto grantem spolupracoval s odborníky – architekty nebo zahradními architekty. Ti do návrhů vnášeli odbornou korekci a zároveň kreativní prvky. Nový prostor podle podmínek grantu také musí sloužit všem generacím a různým skupinám obyvatel. V Boskovicích proto spolek už od počátku spolupracoval nejen s městem, ale také s domem s pečovatelskou službou, školami a místními skauty.
Společné plánování s veřejností a realizace
Jak vlastně takové plánování s veřejností neboli participace vypadá? V případě boskovického pruhu se na prvním sektání lidé sešli, aby si společně ujasnili, co je na daném místě důležité a co by se mohlo změnit. Místní si přáli zachovat zeleň a hlavně klidový ráz místa. Chtěli také zvýšit bezpečnost. Někteří účastníci setkání vyjadřovali i obavy, které si s přeměnou spojovali. Řešili třeba nutnost údržby parkové plochy. Díky tomu, že projekt zaštítilo město, šly tyto obavy jednoduše rozptýlit. Složitějším tématem se ukázalo zachování klidového charakteru místa. Část obyvatel se bála zvýšeného hluku, další řešili osoby bez domova nebo hlučnou mládež. A své připomínky nevyjadřovali jen na setkání, ale i na sociálních sítích.
„Bylo to chvílemi velmi náročné. Neustále jsme museli lidem vysvětlovat, že opravdu nechystáme nic velkého a že počítáme s maximálním zachováním zeleně. Zastánci zachování původního stavu byli opravdu hodně slyšet, i když jich mnoho nebylo,“ vysvětluje architektka Markéta Grénarová.
Vítězná varianta je PRUHravá
První setkání přineslo několik zajímavých nápadů, včetně posezení, dětských prvků a také výstavních panelů – takové menší venkovní galerie. A právě ta se stala hlavní myšlenkou dvou finálních návrhů, které architekty Markéta Grénarová a Petra Houdová připravily pro druhé plánovací setkání. Veřejnost si vybrala variantu „PRUHravá“, která zahrnovala mlatovou cestu, elipsovité náměstíčko a výstavní panely z cortenu. Místní obyvatelé návrh přijali pozitivně a dokonce se i ti, kteří původně nesouhlasili, se začali na projekt těšit.
Hlavním esetickým prvkem nové galerie jsou výstavní panely z cortenu. Kolem nich zabudovali Boskovičtí lavičky, včetně těch speciálně upravených pro seniory. Doplňují je trvalkové záhony a kameny, které prostoru dodávají přírodní ráz. „Galerii povede spolek SRAB a bude otevřena tvorbě kohokoli. Dokonce se nám už několik umělců ozvalo. Věříme, že vytvoříme místo pro setkávání, odpočinek i kulturní zážitek,“ říká Markéta Grénarová.
A kdo to celé zaplatí?
Do samotné realizace se místní zapojili už od prvních jarních měsíců. Na brigádách pomáhali s čištěním keřů, hrabáním větví a přípravou loží pro výstavní panely. Místní firmy i skauti se podíleli na technických pracech a úpravách. Finance na proměnu celého místa získal spolek z grantu ve výši 500 000 Kč od České spořitelny v rámci programu „Dokážeme víc“, město Boskovice přispělo částkou 100 000 Kč a další prostředky se vybraly díky darům místních lidí na portálu Darujme.cz. Na zlepšení veřejného prostoru se tak podílelo mnoho místních, kteří se teď mohou cítit součástí tohoto jedinečného projektu.
Máte kolem sebe místo, které by si zasloužilo podobnou péči? Projděte si podrobnější informace k naší podpoře, třeba do ní váš nápad zapadá. Uzávěrka letošního kola je 30. října.