„Naše krajina má paměť a voda ví, kde v ní má místo. My potřebujeme tyto procesy urychlit a krajině pomoci k rychlejší nápravě,“ říkají dobrovolníci, kteří aktivně pečují o život v krajině. Vybrali jsme pro vás 3 příklady inspirativních míst v Česku, kde se díky podpoře našich dárců lidem daří vytvářet odolnější a zdravější krajinu. V okolí Bušovického potoka na Plzeňsku zmapovali krajinu a zavedli opatření, aby předešli vysychání, záplavám či erozím. V Tyře u Třince pročistili tůně od usazenin a přispěli tak k lepšímu prostředí pro živočichy. A v Ludvíkově u Moravské Třebové vznikly nové tůně, které pomáhají zadržovat vodu v krajině.
Místní v okolí Bušovického potoka na Plzeňsku zmapovali krajinu, aby předešli vysychání, záplavám či erozím
Z šesti kilometrů Bušovického potoka mají jen dva kilometry přirozené koryto. Další dva kilometry potoka proudí v opevněném korytu uprostřed polí a poslední dva kilometry tečou v trubce pod zemí. „To je nepřirozený způsob nakládání s vodou, kterému se krajina brání,“ vysvětluje Jiří Větrovec ze spolku Živá krajina Plzeňského kraje, proč se rozhodli vrátit Bušovickému potoku život. S pomocí Nadace Via si nechali zpracovat komplexní studii zádrže vody v lokalitě. „Máme zmapováno, kudy přesně potok teče, jak by bylo možné zatrubnění zrušit a vyvést vodu na povrch. V okolí toku navrhujeme vytvoření desítky tůní a umístění linií stromů, které by měly zabránit záplavám, vysoušení půdy i erozi,“ říká dobrovolník Jiří Větrovec a upozorňuje, že nejde jen o teorii. V místě již spolu s místními vysadili alej se čtyřiceti stromy a vyhloubili dvě tůně. „Neděláme nic, co by se nedělo samo od sebe, pouze to chceme akcelerovat. Příroda sama si bere zpět jenom pomalu. My jí chceme pomoct a tam, kde se chce voda vrátit, jí vytvořit podmínky, aby se vrátila,“ míní Větrovec. V Plzeňském kraji plánuje se svými kolegy uvést v život další studie. „Krajina to potřebuje,“ uzavírá člen spolku Živá krajina.
Čisté tůně v Tyře u Třince přispěly k lepšímu prostředí pro živočichy
„Je to tady vodní ráj, žijí tu obojživelníci jako mloci či kuňky, což jsou chránění živočichové,“ popisuje zemědělkyně Andrea Suszková z Tyry z Třince, která stojí za projektem vyčištění místních tůní. Ty byly ve špatném stavu: kvůli jejich nedostatečné hloubce docházelo v létě k přehřívání vody a tůně, které se nachází na území chráněné krajinné oblasti Beskydy, tak nemohly dostatečně plnit funkci útočiště pro místní faunu. „Chtěli jsme především vytvořit lepší prostředí pro živočichy,“ vysvětluje Andrea Suszková. Společně s místními kromě vybagrování tůní vysadili několik stromů a upravili okolí. „Díky tůním se zlepšilo prostředí pro vodní hmyz a obojživelníky, což vedlo k většímu výskytu ptáků. Tůně slouží i jako zdroj vody pro lesní zvěř, kozy a ovce,“ říká zemědělkyně z Farmy na kopečku. Navíc tůně přispěly i k protipovodňové ochraně: domy, které jsou umístěné ve svahu, byly při deštích ohrožené odtokem vody, což se díky tůním podařilo omezit. V neposlední řadě se tůně také staly oblíbeným cílem vycházek. V zimě, když tůně zamrzly, si tu děti z okolí dokonce vytvořily kluziště. „Ani by mě nenapadlo, že tůně budou mít i takový společenský dopad,“ usmívá se Andrea Suszková.
Tůně v Ludvíkově u Moravské Třebové pomáhají zadržovat vodu v krajině
Ludvíkov je krásné místo, kudy se každoročně v dubnu chudí Vandr skrz Maló Hanó. Členům spolku Zahrady Ludvíkov v čele se zemědělkyní Marií Kučerovou vadilo, že se na pozemku obce nachází neudržovaný mokřad a vývěr meliorací, který způsoboval na jaře a na podzim velké potoky a erozi. „Baví mě agrokrajinu měnit do opravdové krajiny,“ vysvětluje hybatelka projektu. Díky podpoře Nadace Via se jí spolu s místními podařilo v místě vývěru vytvořit rybníček a v nivě potoka vybudovat soubor pěti tůní různých velikostí a hloubky. Soustava tůní podpořila biodiverzitu místa. „Sama jsem zvědavá, jaké živočichy to tu zaujme,“ usmívá se Marie Kučerová. Zároveň počítá s tím, že v Ludvíkově vznikne i prostor pro místo k odpočinku kolemjdoucích poutníků. „Už na jaře spolek kolem tůní vysadí stromy a obec doplní lavičky,“ těší se Kučerová. Největší radost má ovšem z toho, že se v Ludvíkově podařilo zvýšit zadržení vody v krajině. „Pozorujeme už další místa. Se zadržováním vody v krajině bychom rádi pokračovali i v budoucnu, protože nám to dává velký smysl,“ uzavírá zemědělkyně.
Díky Nadaci Via můžete i vy aktivně přispět k návratu života do krajiny. Ať už jde o budování tůní, které zlepšují hospodaření s vodou, mapování zeleně pro větší rozmanitost, nebo ochranu před záplavami, vysycháním či erozemi. Každý krok se počítá.
Nalákali jsme vás? Sledujte naše webové stránky, sociální sítě, nebo odebírejte náš pravidelný newsletter Via Café, kde se o naší podpoře dozvíte více.
Stovky míst, kde to sousedsky žije, můžeme každý rok podporovat jen díky našim štědrým dárcům. Přidejte se k podpoře i Vy! Děkujeme.