Jak lidé mění svět kolem sebe. ČT odvysílá dokumentární cyklus Filantrop

Od 5. listopadu vždy v sobotu a v neděli v 18.15 hod. uvede ČT2 nový třináctidílný dokumentární cyklus Filantrop režisérky Jany Počtové, který představí současné české filantropy, různé formy filantropie i způsob jejich vnímání českou veřejností. Cyklus má ambici ukázat, jak společensky aktivní lidé vnímají svět kolem sebe a jeho problémy a investují vlastní prostředky do pomoci ostatním. Nadace Via je odborným garantem cyklu.

„Povědomí o filantropii není velké, možná i proto, že není příliš zvykem šířit pozitivní zprávy. Tento dokumentární cyklus by se tak z části mohl stát i osvětou, svědectvím o tom, že v Česku existují filantropové a jejich činnost vůbec není zanedbatelná,“ vysvětluje kreativní producentka Martina Šantavá a producent Dan Tuček ji doplňuje: „Filantropa jsme začali vymýšlet z pocitu, že atmosféra ve společnosti není dobrá, a proto by bylo fajn udělat něco pozitivního. Chtěli jsme představit osobnosti, které prostě zlepšují klima ve společnosti.“

poctova-na-web

Tvůrci filmu se při výběru osobností drželi několika zásadních kritérií. „Základní podmínkou bylo, že nesmí existovat jakýkoli náznak toho, že ti lidé k penězům přišli nepoctivým způsobem. Také jsme chtěli, aby cíle filantropické pomoci byly různé a abychom mapovali i lokální filantropii,“ říká režisérka a autorka námětu Jana Počtová a dodává: „Také jsme samozřejmě hledali i nosné konkrétní příběhy na straně obdarovaného.“

Dokumentární seriál tak ve třinácti dílech přináší pohled na práci a úsilí Jarmily a Pavla Baudišových, Martina Hausenblase, Karla Janečka, Martiny Mazancové, Mathildy Nostitzové, Viliama Siveka, Tomáše Slavaty, Petra Sýkory, Sanjiva Suriho, Jana Školníka, Kvida Štěpánka, Adama Walacha a Libora Winklera.

Součástí dokumentárního cyklu je tedy i několik držitelů filantropické Ceny Via Bona, kterou každoročně udělujeme.

 

Čtěte také: 

Cena Via Bona 2016: Nejsilnější filantropické příběhy letošního roku

 

[viacafe]