Od 5. listopadu vždy v sobotu a v neděli v 18.15 hod. uvede ČT2 nový třináctidílný dokumentární cyklus Filantrop režisérky Jany Počtové, který představí současné české filantropy, různé formy filantropie i způsob jejich vnímání českou veřejností. Cyklus má ambici ukázat, jak společensky aktivní lidé vnímají svět kolem sebe a jeho problémy a investují vlastní prostředky do pomoci ostatním. Nadace Via je odborným garantem cyklu.
„Povědomí o filantropii není velké, možná i proto, že není příliš zvykem šířit pozitivní zprávy. Tento dokumentární cyklus by se tak z části mohl stát i osvětou, svědectvím o tom, že v Česku existují filantropové a jejich činnost vůbec není zanedbatelná,“ vysvětluje kreativní producentka Martina Šantavá a producent Dan Tuček ji doplňuje: „Filantropa jsme začali vymýšlet z pocitu, že atmosféra ve společnosti není dobrá, a proto by bylo fajn udělat něco pozitivního. Chtěli jsme představit osobnosti, které prostě zlepšují klima ve společnosti.“
Tvůrci filmu se při výběru osobností drželi několika zásadních kritérií. „Základní podmínkou bylo, že nesmí existovat jakýkoli náznak toho, že ti lidé k penězům přišli nepoctivým způsobem. Také jsme chtěli, aby cíle filantropické pomoci byly různé a abychom mapovali i lokální filantropii,“ říká režisérka a autorka námětu Jana Počtová a dodává: „Také jsme samozřejmě hledali i nosné konkrétní příběhy na straně obdarovaného.“
Dokumentární seriál tak ve třinácti dílech přináší pohled na práci a úsilí Jarmily a Pavla Baudišových, Martina Hausenblase, Karla Janečka, Martiny Mazancové, Mathildy Nostitzové, Viliama Siveka, Tomáše Slavaty, Petra Sýkory, Sanjiva Suriho, Jana Školníka, Kvida Štěpánka, Adama Walacha a Libora Winklera.
Součástí dokumentárního cyklu je tedy i několik držitelů filantropické Ceny Via Bona, kterou každoročně udělujeme.
Čtěte také:
Cena Via Bona 2016: Nejsilnější filantropické příběhy letošního roku
[viacafe]